Titta

Vetenskapsskjulet : När oljan tar slut

Vetenskapsskjulet

Om Vetenskapsskjulet

I URs serie Vetenskapsskjulet träffar vi programledaren Adam Hart - Davis och hans team. Vetenskapsskjulet resa med Vetenskapsskjulet till olika platser i England och där försöka få svar på olika fysikaliska problem bl.a. undersöker man vad resonans (självsvängning) är och genom att titta på Millennium bron i London får vi ett exempel ifrån verkligheten.

Till första programmet

Vetenskapsskjulet: När oljan tar slut

Programmet är inte tillgängligt

Det här programmet går inte längre att spela upp på UR Skola.

Dela

När oljan tar slut

Produktionsår:
Längd:

Adam Hart-Davis undersöker om det går att leva ett modernt liv utan olja. Men han behöver också livets alla bekvämligheter. Du får i programmet reda på hur man gör en grill som drivs av solenergi. Och hur du kan cykla och samtidigt få energi till din tv. På ett lättsamt sätt visar Adam och hans team hur man kan klara vardagen utan olja och el.

Ämnen:
Teknik
Ämnesord:
Industri, Kommunikationer, Teknik
Utbildningsnivå:
Högskola

Alla program i Vetenskapsskjulet

Mer högskola & teknik

Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaUR Samtiden - Stöd att uppfatta, lära och minnas

Framtiden är redan här

Teknikinspiratören Daniel Erkstam menar att de bästa hjälpmedlen är de som inte märks så mycket men som tillför något som underlättar livet. Från FKS inspirationsdagar på ABF i Stockholm 10-11 mars 2014. Arrangör: Föreningen för kognitivt stöd.

Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
LyssnaBildningsbyrån - Kina

Peking på hjul

I det en gång så cykeltäta Peking trängs idag lika många bilar som finns i hela Sverige. Ibland är luftföroreningarna så svåra att flyg får ställas in och motorvägar stängas av. Men nu satsar Peking på att begränsa biltrafiken och bygga ut kollektivtrafiken.

Fråga oss