Titta

Vår skola

Vår skola

Om Vår skola

En serie som dokumenterar flera olika utbildningsformer som funnits i Sverige under 1900-talet.

Till första programmet

Vår skola: Sveriges första zigenarskola

Programmet är inte tillgängligt

Det här programmet går inte längre att spela upp på UR Skola.

Dela

Sveriges första zigenarskola

Produktionsår:
Längd:

År 1943 gick familjen Taikon till kungs för att få svensk undervisning. Under några sommarmånader undervisades de flesta familjemedlemmarna på plats i lägret utanför Stockholm. SF-kameran var med vid en lektion i Sköndal 1943 och möter världens första blivande zigenska underskötare.

Ämnen:
Historia > Efter ca 1900, Pedagogiska frågor
Ämnesord:
Romer, Skolan, Skolhistoria, Sverige, Undervisning
Utbildningsnivå:
Allmänbildande, Lärarfortbildning

Alla program i Vår skola

Mer allmänbildande & historia

Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaEn bok, en författare

Silvergåvor

Under 1600-talet skänkte svenska regenter en mängd magnifika silverföremål till Ryssland. "Silvergåvor från Sveriges regenter till Rysslands tsarer under 1600-talet" av Susann Silfverstolpe, en av Sveriges främsta silverkännare, är ett praktverk om silversamlingarna som idag finns i Rustkammaren i Kreml. Intervjuare: John Chrispinsson.

Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
LyssnaBarnaministeriet dokumentär

De finska krigsbarnen

De två finska krigsbarnen Kielo och Pentti skickades till Sverige från Finland under andra världskriget. Mellan 70 000 och 80 000 finska barn delade samma öde. Hur var det att komma ensam till Sverige, och hur har resan påverkat dem som vuxna? För Kielo och Pentti var det en upplevelse i barndomen som satte djupa spår.

Fråga oss