Titta

Den globala miljöhistorien

Den globala miljöhistorien

Om Den globala miljöhistorien

Programserie producerad av danska DR i ett nordiskt samarbete. Programmen handlar om kända globala miljöproblem som kunde ha undvikits eller mildrats. 1. Bly i bensin som spritts i tusentals ton över hela världen. 2. Utsläpp från skorstenar och luftföroreningar i storstäder. 3. Aralsjön som nästan försvann, en förutsägbar katastrof. 4. Asbest, en populär liten fiber som är användbar i många sammanhang, men tyvärr också livsfarlig för människan.

Till första programmet

Den globala miljöhistorien : Bly för livet

Programmet är inte tillgängligt

Det här programmet går inte längre att spela upp på UR Skola.

Bly för livet

Produktionsår:
Längd:

I början av 1920-talet började den ledande olje- och bilindustrin i USA tillsätta bly i bensinen för att göra bränslet mer effektivt. Men redan då kände man till att blypartiklar är skadliga för människors nervsystem. Trafik och motortransporter ökade i snabb takt och hundratusentals ton bly har spridits ut i luften och runt hela jordklotet.

Ämnen:
Biologi, Historia, Miljö > Föroreningar och miljögifter
Ämnesord:
Blyföroreningar, Miljöfrågor, Miljöförstöring, Miljögifter, Miljöhistoria, Naturvetenskap
Utbildningsnivå:
Allmänbildande

Alla program i Den globala miljöhistorien

Mer allmänbildande & biologi

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
TittaUR Samtiden - Bokmässan 2014

Villig - om ungas syn på sex

Författaren Christina Wahldén och sexualupplysaren Sandra Dahlén samtalar om sexuella trakasserier bland unga på nätet. Inspelat på Bokmässan i Göteborg 26 september 2014. Moderator: Cecilia Nilson. Arrangör: Rabén & Sjögren.

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
LyssnaBarnaministeriet dokumentär

För dom är jag bara tjock

När Albin var 14 år började hans lever visa sämre värden på grund av övervikt. Han bestämde sig för att försöka bli smal och fick hjälp av Rikscentrum Barnobesitas vid Karolinska universitetssjukhuset, som även årligen ordnar ett sommarläger för överviktiga ungdomar.

Fråga oss