Titta

Vetenskap - Materiens mysterier

Vetenskap - Materiens mysterier

Om Vetenskap - Materiens mysterier

TV-serien Materiens mysterier är gjord för att stödja fysikundervisningen på högskole- och universitetsnivå. En övergripande genomlysning av några av dagens mest intressanta forskningsområden görs i åtta halvtimmesprogram som har tyngdpunkten i fysik med samhällsrelevans.

Till första programmet

Vetenskap - Materiens mysterier: Den oändliga kraften

Programmet är inte tillgängligt

Det här programmet går inte längre att spela upp på UR Skola.

Dela

Den oändliga kraften

Produktionsår:
Längd:

Många pekar ut solkraften som den stora framtida energikällan - dels för att den är miljövänlig, men också för att det finns en enorm potential i kraften från solen. Det skulle räcka med att täcka 5% av Saharas yta med solceller för att mätta hela planetens energihunger.

Ämnen:
Fysik > El och energi, Geografi > Jordytans form och förändring, Miljö > Energiförsörjning
Ämnesord:
Energiförsörjning, Solenergi, Teknik
Utbildningsnivå:
Högskola

Alla program i Vetenskap - Materiens mysterier

Mer högskola & fysik

Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaUR Samtiden - Molnens gåta

UR Samtiden - Molnens gåta

Bernhard Mehlig är fysiker och professor i komplexa system. Han berättar om ett sätt att försöka förutsäga molnens beteende i väldigt stora skalor. Kan detta ge svar på hur molnen påverkas av klimatförändringen? Inspelat den 25 april 2014 på Stadsbiblioteket i Göteborg. Arrangör: Göteborgs universitet.

Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaUR Samtiden - Nobelföreläsningar 2014

Shuji Nakamura, Fysik

Shuji Nakamura tilldelades tillsammans med Isamu Akasaki och Hiroshi Amano 2014 års Nobelpris i fysik. Han föreläser här om hur de lyckades utveckla det blå LED-ljuset, som har revolutionerat ljustekniken för dess stora användningsområde och energisnålhet. Inspelat den 8 december 2014. Arrangör: Kungliga Vetenskapsakademien.

Fråga oss