Titta

Mellan raderna

Mellan raderna

Om Mellan raderna

Fantasifulla och nära porträtt av författare i olika genrer. Författarna berättar om sina böcker och om sitt faktiska arbete som författare.

Till första programmet

Mellan raderna : Martin Widmark

Du måste logga in för att nå programmet!

Du behöver logga in via till exempel en mediecentral för att kunna titta eller lyssna på det här programmet.

Se programmet via din mediecentral

Martin Widmark

Avsnitt 2 av 20

Produktionsår:
Längd:

Martin Widmarks böcker har fått många priser och är mycket populära bland barn. Nu har hans böcker blivit julkalender, och han själv ska vara statist i inspelningen. Bland skådespelare och väntan i SVT:s korridorer berättar han hur han hittar på en deckare. I korridoren möter han också Muhammed Karat och Helena Villis. I en soffa sitter Amy Diamond, som ska spela isprinsessa i julkalendern.

Ämnen:
Svenska > Litteraturhistoria och författarporträtt
Ämnesord:
Barnprogram i TV, Litteraturvetenskap, Svensk litteraturhistoria, Svenska författare, Widmark, Martin, 1961-
Utbildningsnivå:
Grundskola 4-6

Alla program i Mellan raderna

Mer grundskola 4-6 & svenska

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
Titta Läsmysteriet

Mysteriet med den inlåsta änkefrun

Vem var det som låste in änkefrun? Laget Flammorna tänker försöka lösa mysteriet på slottet. Bland spindelväv och gammal bråte i slottets mörka källare ska de samla ledtrådar genom att klara två utmaningar. Dessutom går det på tid. Kommer de att hinna? Och vem är skuggfiguren som förföljer dem? Utmaningarna utgår från läsförståelsestrategierna.

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
Lyssna Barnradions bokpris

Bennys hemliga rapporter

Barnjuryn diskuterar den nominerade boken "Bennys hemliga rapporter" av Per Lange, Johan Bergström och Henrik Ahnborg. Den handlar om Valentina och hennes hus som är skadat i grunden. För att huset ska kunna repareras så att hon inte måste flytta långt bort behövs en halv miljon kronor. För att rädda sin vän försöker hennes kompisgäng skramla ihop pengarna som behövs på ett sommarlov.

Fråga oss