Titta

Mellan raderna

Mellan raderna

Om Mellan raderna

Fantasifulla och nära porträtt av författare i olika genrer. Författarna berättar om sina böcker och om sitt faktiska arbete som författare.

Till första programmet

Mellan raderna : Martin Widmark

Du måste logga in för att nå programmet!

Du behöver logga in via till exempel en mediecentral för att kunna titta eller lyssna på det här programmet.

Se programmet via din mediecentral

Martin Widmark

Avsnitt 2 av 20

Produktionsår:
Längd:

Martin Widmarks böcker har fått många priser och är mycket populära bland barn. Nu har hans böcker blivit julkalender, och han själv ska vara statist i inspelningen. Bland skådespelare och väntan i SVT:s korridorer berättar han hur han hittar på en deckare. I korridoren möter han också Muhammed Karat och Helena Villis. I en soffa sitter Amy Diamond, som ska spela isprinsessa i julkalendern.

Ämnen:
Svenska > Litteraturhistoria och författarporträtt
Ämnesord:
Barnprogram i TV, Litteraturvetenskap, Svensk litteraturhistoria, Svenska författare, Widmark, Martin, 1961-
Utbildningsnivå:
Grundskola 4-6

Alla program i Mellan raderna

Mer grundskola 4-6 & svenska

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
Titta Retorikmatchen 2014

Slutaudition, del 1 av 2

Tio utvalda lag från hela Sverige i årskurs 6 samlas i Stockholm för att tävla om att bli bäst på att tala och lyssna. På spel står titeln "UR:s retorikpris", 10.000 kronor till klassen och guldmikrofonen.

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
Lyssna Barnens romanpris 2014

Dödsknäpp

Barnjuryn i Karlstad diskuterar ”Dödsknäpp” av Håkan Jaensson. Boken handlar om Totte som efter att ha sett ett läkarprogram på tv blir övertygad om att han har just den lömska sjukdom som doktorn pratat om. Än märks ingenting, men snart kommer han att vara död. Vad ska han göra av det lilla liv han har kvar att leva? Programledare: Ylva Mårtens.

Fråga oss