Titta

Mellan raderna

Mellan raderna

Om Mellan raderna

Fantasifulla och nära porträtt av författare i olika genrer. Författarna berättar om sina böcker och om sitt faktiska arbete som författare.

Till första programmet

Mellan raderna : Gudrun Wessnert

Du måste logga in för att nå programmet!

Du behöver logga in via till exempel en mediecentral för att kunna titta eller lyssna på det här programmet.

Se programmet via din mediecentral

Gudrun Wessnert

Avsnitt 5 av 20

Produktionsår:
Längd:

Gudrun Wessnert har skrivit om Sketna Gertrud och Kung Magnus. Många skrattar när de läser böckerna. Hon vandrar i historiska kvarter i Gamla stan och visar var hon tror att Gertrud bodde. Hon berättar också att hon gillar att skriva spännande och att en bra början är jätteviktig. Hon vet alltid hur en bok ska börja, men inte hur den ska sluta.

Ämnen:
Svenska > Litteraturhistoria och författarporträtt
Ämnesord:
Litteraturvetenskap, Svensk litteraturhistoria, Svenska författare, Wessnert, Gudrun, 1956-
Utbildningsnivå:
Grundskola 4-6

Alla program i Mellan raderna

Mer grundskola 4-6 & svenska

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
Titta Grammatikbolaget

God, godare, godast jul!

Det ska bli julfest på Grammatikbolaget. Mats tycker att det räcker med en bra julfest. Britt-Inger tycker att den ska bli bättre än förra årets. Kim vill maxa hela festen och uppfinner superlativzapparen. Det är en manick som med ett knapptryck förvandlar allt till störst, vackrast, juligast och bäst.

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
Lyssna Radioskrivarklubben

Sagan om det kissnödiga äpplet

Äpplet Abraham och katten Greta är bästa kompisar. En dag när de leker kurragömma blir Abraham så kissnödig att han lossnar från grenen. Katten och äpplet försöker ta sig till kungens guldtoalett men på vägen lurar många faror. Skådespelare: Carl Jacobson och Tina Råborg.

Fråga oss