Titta

Mellan raderna

Mellan raderna

Om Mellan raderna

Fantasifulla och nära porträtt av författare i olika genrer. Författarna berättar om sina böcker och om sitt faktiska arbete som författare.

Till första programmet

Mellan raderna : Pernilla Oljelund

Du måste logga in för att nå programmet!

Du behöver logga in via till exempel en mediecentral för att kunna titta eller lyssna på det här programmet.

Se programmet via din mediecentral

Pernilla Oljelund

Avsnitt 9 av 20

Produktionsår:
Längd:

Pernilla Oljelund var trött på att många tjejer i barnböcker måste vara starka och kavata. Därför ville hon skriva en bok om en tjej som är mer tillbakadragen och inte så kaxig, men med humor. Böckerna om Cornelia handlar också om bästisskap. Förebilder till böckerna är hon själv och hennes egen bästis. Pernilla har fortfarande samma bästis som hon haft sen hon var nio år. Pernilla Oljelund är också manusförfattare och har skrivit många Rederietavsnitt och manus till Julkalendern 2007.

Ämnen:
Svenska > Litteraturhistoria och författarporträtt
Ämnesord:
Litteraturvetenskap, Oljelund, Pernilla, 1962-, Svensk litteraturhistoria, Svenska författare
Utbildningsnivå:
Grundskola 4-6

Alla program i Mellan raderna

Mer grundskola 4-6 & svenska

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
Titta Retorikmatchen 2014

Semifinal 2

Kroksbäcksskolan i Malmö och Musikugglan i Karlskrona gör upp om den sista finalplatsen. Gäst i dagens program är Ylva Hällen, programledare.

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
Lyssna Barnens romanpris 2014

Barnhemmet

Barnjuryn i Karlstad diskuterar ”Barnhemmet” av Cecilia Lidbeck. Boken handlar om barnen på Edgar och Tekla Bjelkes Skolhem för Vanartiga Barn. Några barn har försvunnit spårlöst och bland de övriga växer rädslan. Vem står näst på tur? Och hur ska de kunna rädda sina försvunna kamrater? Det krävs en plan och väldigt mycket mod. Programledare: Ylva Mårtens.

Fråga oss