Titta

Om barn och böcker

Om barn och böcker

Om Om barn och böcker

Hur skildras bilderbokens magiska värld? Kan man använda bilderboken på mer än ett sätt? Hur avspeglar sig barnens intryck av bilderböcker? Serien vänder sig till pedagoger, lärarstuderande, bibliotekarier och föräldrar. Vi möter författare, pedagoger och barn som delar med sig av sina upplevelser.

Till första programmet

Om barn och böcker : Jakten på Jan Lööf

Du måste logga in för att nå programmet!

Du behöver logga in via till exempel en mediecentral för att kunna titta eller lyssna på det här programmet.

Se programmet via din mediecentral

Jakten på Jan Lööf

Produktionsår:
Längd:
Tillgängligt till:

Jan Lööf har inte visat sig i TV sedan 70-talet. Han har konsekvent undvikit all exponering i medierna. Nu bryter han tystnaden. I ett exklusivt möte träffar vi en barnboksförfattare som alltid har gått sina egna vägar. Tillsammans med Carl Johan De Geer återbesöker han inspelningsplatsen för "Tårtan" och i några sekvenser kliver Jan Lööf till och med in i sin egen bildvärld och spelar saxofon tillsammans med sina egna figurer. Det finns inga tjejer i hans böcker. Vad anser Jan Lööf om den kritiken?

Ämnen:
Svenska > Litteraturhistoria och författarporträtt
Ämnesord:
Barn- och ungdomslitteratur, Barnböcker, Litteraturvetenskap, Lööf, Jan, 1940-, Svensk litteraturhistoria, Svenska författare
Utbildningsnivå:
Lärarfortbildning

Alla program i Om barn och böcker

Spelbarhet:
UR Access
Längd:
TittaOm barn och böcker

Pija Lindenbaum är rädd för allt

Följ med på resan från idé till färdig bok! Men hur går det med Pija Lindenbaums rädsla? Hon är ju till och med rädd för att träffa barn!

Produktionsår:
2006
Utbildningsnivå:
Lärarfortbildning
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Access
Längd:
TittaOm barn och böcker

Ulf Nilsson om liv och död

Ulf Nilsson berättar om sin uppväxtmiljö där många figurer i hans böcker bor. Han läser ur Popcorn och Rufs och ur Alla döda små djur.

Produktionsår:
2006
Utbildningsnivå:
Lärarfortbildning
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Access
Längd:
TittaOm barn och böcker

Jakten på Jan Lööf

I ett exklusivt möte träffar vi en barnboksförfattare som alltid har gått sina egna vägar.

Produktionsår:
2006
Utbildningsnivå:
Lärarfortbildning
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Access
Längd:
TittaOm barn och böcker

Åsa Lind och Sandvargen

Åsa Linds Sandvargen har tagit gestalt genom konstnären Kristina Digmans egensinniga illustrationer, men fast det känns som om hon och Åsa Lind känt varandra hela livet så har de trots flerårigt samarbete aldrig träffats. Förrän nu!

Produktionsår:
2006
Utbildningsnivå:
Lärarfortbildning
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Access
Längd:
TittaOm barn och böcker

Anna Höglund drar västerut

Björnarna Mina och Kåge bor just nu i USA med sin skapare Anna Höglund. Hemma i Sverige gör förskolebarn egna böcker.

Produktionsår:
2006
Utbildningsnivå:
Lärarfortbildning
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Access
Längd:
TittaOm barn och böcker

Alfons på Västbanken

Många svenska barnböcker är kända i Palestina.

Produktionsår:
2006
Utbildningsnivå:
Lärarfortbildning
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Access
Längd:
TittaOm barn och böcker

Barnböcker under belägring

Vi träffar den palestinska författarinnan Basima Takrori.

Produktionsår:
2006
Utbildningsnivå:
Lärarfortbildning
Beskrivning
Visa fler

Mer lärarfortbildning & svenska

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
Titta UR Samtiden - Flerspråkighet i fokus

Läs- och lärstrategier för alla

Läraren Josefin Nilsson berättar om metoder för att inkludera fler elever i skolarbetet genom språk och kunskapsutvecklande arbete. Hon visar sambandet mellan språk, tänkande och lärande. Inspelat 14 mars 2014 i Folkets hus i Stockholm. Arrangör: Gothia fortbildning.

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
Lyssna Lärarrummet

Fritidspedagogen som hänger på bibblan

Ulla Brunndahl har jobbat som fritidspedagog på biblioteket i Malmöstadsdelen Rosengård sedan 1989. Under åren har hon kunnat se världen speglas genom de människor som flyttat in i stadsdelen och de dominerande språken har varierat över tid. En del av de barn som en gång lyssnade till hennes sagoläsning har hunnit bli vuxna och kommer numera till biblioteket med sina egna barn. På biblioteket vill Ulla väcka barnens läslust och erbjuda dem en stunds lugn och ro.

Fråga oss