Lyssna

Barnaministeriet

Barnaministeriet

Om Barnaministeriet

Om barns värld och liv i samhället Sverige. Vi står på barnens sida och tar upp ämnen som rör barn mellan sex och arton år. Det kan handla om hur barn tänker och resonerar kring viktiga frågor, hur olika familjelivet kan se ut, eller hur samhället och skolan lever upp till kraven att stödja barn. Centralkommittén är barnens diskussionsforum i programmet, där tre barn från olika håll i landet resonerar kring veckans nyhet i barn- eller skolvärlden, och kommer med en rekommendation om hur samhället borde hantera frågan. I Föräldraarkivet delar veckans kända svensk med sig av en föräldraerfarenhet.

Till första programmet

Barnaministeriet : Kompisar

Du måste logga in för att nå programmet!

Du behöver logga in via till exempel en mediecentral för att kunna titta eller lyssna på det här programmet.

Se programmet via din mediecentral

Kompisar

Avsnitt 4 av 49

Produktionsår:
Längd:
Tillgängligt till:

Hur får man vänner? Och varför har en del lättare att skaffa kompisar än andra?

Ämnen:
Pedagogiska frågor, Värdegrund > Empati och kamratskap
Ämnesord:
Fysiologisk psykologi, Känslor, Psykologi, Vänskap
Utbildningsnivå:
Allmänbildande

Alla program i Barnaministeriet

Mer allmänbildande & pedagogiska frågor

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
Titta Döva barns språkutveckling

Språk föder språk

Emelie Cramér-Wolrath är fil.dr. i specialpedagogik och berättar om hur små barns hjärnor lätt lär sig språk. Hon säger att språk förstärker varandra och att det tecknade språket hos ett dövt barn blir en bro till talat språk. Det är viktigt att få igång den språkliga kommunikationen tidigt hos barn och den kan ske med ansiktet, kroppen och genom att vara synlig.

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
Lyssna Barnaministeriet dokumentär

4 år som hemmasittare

När Tilda var 11 år ville hon gå i skolan och lära sig nya saker, men hon lärde sig för snabbt för lärarnas smak och fick mest sitta och rita. Till slut brast det. Sedan fjärde klass har hon varit hemma från skolan i sammanlagt fyra år. Nu är det sista terminen i nian och Tilda kämpar för att finna en väg tillbaka till en fungerande vardag.

Fråga oss