Titta

Mellan raderna

Mellan raderna

Om Mellan raderna

Fantasifulla och nära porträtt av författare i olika genrer. Författarna berättar om sina böcker och om sitt faktiska arbete som författare.

Till första programmet

Mellan raderna : Sören Olsson och Anders Jakobsson

Du måste logga in för att nå programmet!

Du behöver logga in via till exempel en mediecentral för att kunna titta eller lyssna på det här programmet.

Se programmet via din mediecentral

Sören Olsson och Anders Jakobsson

Avsnitt 11 av 20

Produktionsår:
Längd:
Tillgängligt till:

Vi träffar Sören och Anders som tillsammans skrivit 92 böcker. Dom är aldrig osams, har alltid roligt när dom jobbar och säljer nästan mest böcker av alla Sveriges barnboksförfattare. Men framgångsreceptet är ingen hemlighet, dom dela gärna med sig av tips till blivande författare. Och kom ihåg, det blir dubbelt så kul om man är två!

Ämnen:
Svenska > Litteraturhistoria och författarporträtt
Ämnesord:
Jacobsson, Anders, 1963-, Litteraturvetenskap, Olsson, Sören, 1964-, Svensk litteraturhistoria, Svenska författare
Utbildningsnivå:
Grundskola 4-6

Alla program i Mellan raderna

Mer grundskola 4-6 & svenska

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
Titta Retorikmatchen 2014

Slutaudition, del 2 av 2

Vilket lag i årskurs 6 blir bäst på att tala och lyssna? På spel står titeln "UR:s retorikpris", 10.000 kronor till klassen och guldmikrofonen. Åtta lag går vidare och två lag måste tyvärr lämna tävlingen.

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
Lyssna Barnens romanpris 2014

Dödsknäpp

Barnjuryn i Karlstad diskuterar ”Dödsknäpp” av Håkan Jaensson. Boken handlar om Totte som efter att ha sett ett läkarprogram på tv blir övertygad om att han har just den lömska sjukdom som doktorn pratat om. Än märks ingenting, men snart kommer han att vara död. Vad ska han göra av det lilla liv han har kvar att leva? Programledare: Ylva Mårtens.

Fråga oss