Titta

Mellan raderna

Mellan raderna

Om Mellan raderna

Fantasifulla och nära porträtt av författare i olika genrer. Författarna berättar om sina böcker och om sitt faktiska arbete som författare.

Till första programmet

Mellan raderna : Eva Susso

Du måste logga in för att nå programmet!

Du behöver logga in via till exempel en mediecentral för att kunna titta eller lyssna på det här programmet.

Se programmet via din mediecentral

Eva Susso

Avsnitt 14 av 20

Produktionsår:
Längd:
Tillgängligt till:

När Eva Susso skriver har hon alltid hög musik i lurarna, det hjälper henne att koncentrera sig. Musiken gör att hon kommer i rätt stämning och får rytm i skrivandet. Eva tar oss också med på en promenad i Gröndal där hennes karaktärer Hanna och Leonardo bor.

Ämnen:
Svenska > Litteraturhistoria och författarporträtt
Ämnesord:
Litteraturvetenskap, Susso, Eva, 1956-, Svensk litteraturhistoria, Svenska författare
Utbildningsnivå:
Grundskola 4-6

Alla program i Mellan raderna

Mer grundskola 4-6 & svenska

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
Titta Retorikmatchen 2014

Slutaudition, del 2 av 2

Vilket lag i årskurs 6 blir bäst på att tala och lyssna? På spel står titeln "UR:s retorikpris", 10.000 kronor till klassen och guldmikrofonen. Åtta lag går vidare och två lag måste tyvärr lämna tävlingen.

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
Lyssna Barnens romanpris 2014

Barnhemmet

Barnjuryn i Karlstad diskuterar ”Barnhemmet” av Cecilia Lidbeck. Boken handlar om barnen på Edgar och Tekla Bjelkes Skolhem för Vanartiga Barn. Några barn har försvunnit spårlöst och bland de övriga växer rädslan. Vem står näst på tur? Och hur ska de kunna rädda sina försvunna kamrater? Det krävs en plan och väldigt mycket mod. Programledare: Ylva Mårtens.

Fråga oss