Lyssna

Peter Pan

Peter Pan

Om Peter Pan

Radioföljetong i 18 delar om Peter Pan, pojken som aldrig växer upp, efter James M. Barries bok från tidigt 1900-tal. En saga om landet Ingenstans, barn som kan flyga, älvor, indianer, hemska sjörövare och en viss Kapten Krok. Berättare: Per Myrberg. I rollerna: Malin Edwall, Reuben Sallmander, Lena B Eriksson, Gert Fylking och Björn Gedda.

Till första programmet

Peter Pan : Piratskeppet

Programmet är inte tillgängligt

Det här programmet saknar just nu rättigheter för att spelas upp på UR Skola.

Piratskeppet

Avsnitt 14 av 18

Produktionsår:
Längd:
Tillgängligt till:

"Sjörövarnas skepp låg djupt i vattnet och skrovet var överväxt av alger, och var lika otrevlig att se på som en hög av det värsta skräp. Jolly Roger var en havens kanibal." På sitt gräsliga piratskepp vandrar kapten Krok omkring i djupa tankar. Han tror att han för evigt besegrat Peter Pan. Ändå känner han sig nedslagen. Del 14 av 18.

Ämnen:
Svenska > Uppläsningar och dramatiseringar
Ämnesord:
Fiktiva berättelser
Utbildningsnivå:
Grundskola F-3

Alla program i Peter Pan

Mer grundskola f-3 & svenska

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
Titta Livet i Bokstavslandet

Glass

Del 4 av 8. Teatergruppen får allt knepigare uppgifter. Idag ligger det dubbla konsonanter i lådan. Showen ska handla om något kallt och gott och som slutar på dubbla S. På sjukhuset ska ett kallt ord räddas för att serveras på ett födelsedagskalas. Allan ber om en "tjatmening" i Meningsbygget.

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
Lyssna Tisdagskollen med Farzad

Fridas berättelser

I Tisdagskollen får du berätta om något som du är extra intresserad av. Åttaåriga Frida i Limhamn är grym på att skriva berättelser. För att överraska henne ringer vi upp en annan som också har superkoll på att skriva, nämligen författaren Martin Widmark.

Fråga oss