Lyssna

Peter Pan

Peter Pan

Om Peter Pan

Radioföljetong i 18 delar om Peter Pan, pojken som aldrig växer upp, efter James M. Barries bok från tidigt 1900-tal. En saga om landet Ingenstans, barn som kan flyga, älvor, indianer, hemska sjörövare och en viss Kapten Krok. Berättare: Per Myrberg. I rollerna: Malin Edwall, Reuben Sallmander, Lena B Eriksson, Gert Fylking och Björn Gedda.

Till första programmet

Peter Pan : Piratskeppet

Programmet är inte tillgängligt

Det här programmet går inte längre att spela upp på UR Skola.

Piratskeppet

Avsnitt 14 av 18

Produktionsår:
Längd:
Tillgängligt till:

"Sjörövarnas skepp låg djupt i vattnet och skrovet var överväxt av alger, och var lika otrevlig att se på som en hög av det värsta skräp. Jolly Roger var en havens kanibal." På sitt gräsliga piratskepp vandrar kapten Krok omkring i djupa tankar. Han tror att han för evigt besegrat Peter Pan. Ändå känner han sig nedslagen. Del 14 av 18.

Ämnen:
Svenska > Uppläsningar och dramatiseringar
Ämnesord:
Fiktiva berättelser
Utbildningsnivå:
Grundskola F-3

Alla program i Peter Pan

Mer grundskola f-3 & svenska

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
TittaLivet i Bokstavslandet - syntolkat

Allt som hänt är historia

Del 10 av 16. Med hjälp av bokstäverna H och T gör gänget en show om hur det var förr i tiden. Men är verkligen allt som har hänt historia? Ordläkarna får en svår nöt att knäcka när ”en sådan där som en riddare rider på” kommer in till sjukhuset. Dick vill inte sälja Bokstavsbutikens enda H, men hur ska han övertyga kunden om att köpa ett T istället?

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
LyssnaEnsam med min bror

Del 1

Del 1 av 3. En hemsk och härlig tid. Ulf Stark läser sin barnbok om en sommar då mamma och pappa for till utlandet.

Fråga oss