Titta

Mellan raderna

Mellan raderna

Om Mellan raderna

Fantasifulla och nära porträtt av författare i olika genrer. Författarna berättar om sina böcker och om sitt faktiska arbete som författare.

Till första programmet

Mellan raderna : Milena Bergquist

Du måste logga in för att nå programmet!

Du behöver logga in via till exempel en mediecentral för att kunna titta eller lyssna på det här programmet.

Se programmet via din mediecentral

Milena Bergquist

Avsnitt 1 av 20

Produktionsår:
Längd:
Tillgängligt till:

För sex år sedan besökte Milena Bergquist en astrolog. Hon blev tillsagd att skriva en bok, och hon hade två år på sig. Det blev startskottet för böckerna om Millan, en tjej som i mångt och mycket är Milena själv. Milena visar bilder från sin uppväxt och talar om varför hon tror att barn på 60-talet hade större frihet än barn idag. Hon avslöjar också vad hon helst skulle vilja att astrologen sade åt henne idag.

Ämnen:
Svenska > Litteraturhistoria och författarporträtt
Ämnesord:
Bergquist, Milena, 1958-, Litteraturvetenskap, Svensk litteraturhistoria, Svenska författare
Utbildningsnivå:
Grundskola F-3

Alla program i Mellan raderna

Mer grundskola f-3 & svenska

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
Titta Livet i Bokstavslandet - syntolkat

Jag vill ha mat

Del 4 av 16. Bokstavsteatern har fått i uppdrag att sätta ihop en show om ett ord där bokstäverna M och A ingår, men hur ska det gå, när Dani är så hungrig att han knappt kan tänka? Bobby och Epa försöker hjälpa en kock att hitta ordet hon behöver till sin sås.

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
Lyssna Här vill inte hundar bo

Del 1

Året är 1974 och sexåriga Maria bor i ett miljonprogramhus i en förort till Stockholm. Maria vill väldigt gärna ha en hund. När Maria får veta att hennes föräldrar ska skiljas blir hon ledsen. Hennes mamma vill dessutom flytta långt bort, ända till Göteborg. Johan Hallberg läser Anna Ehrings roman.

Fråga oss