Titta

Mellan raderna

Mellan raderna

Om Mellan raderna

Fantasifulla och nära porträtt av författare i olika genrer. Författarna berättar om sina böcker och om sitt faktiska arbete som författare.

Till första programmet

Mellan raderna : Ulf Stark

Du måste logga in för att nå programmet!

Du behöver logga in via till exempel en mediecentral för att kunna titta eller lyssna på det här programmet.

Se programmet via din mediecentral

Ulf Stark

Avsnitt 3 av 20

Produktionsår:
Längd:
Tillgängligt till:

Ulf Starks författarskap består av lika delar minnen och skrönor. Ofta heter huvudpersonen Ulf och bär tydliga spår av författaren själv som barn. Just så är det i böckerna Min vän Percys magiska gymnastikskor, Min vän shejken i Stureby och Min vän Percy, Buffalo Bill och jag. Men hur minns han egentligen så mycket från sin barndom? Vi träffar Ulf hemma i hans lägenhet i Stockholm där han berättar om hur arbetsdag kan se ut.

Ämnen:
Svenska > Litteraturhistoria och författarporträtt
Ämnesord:
Litteraturvetenskap, Stark, Ulf, 1944-, Svensk litteraturhistoria, Svenska författare
Utbildningsnivå:
Grundskola F-3

Alla program i Mellan raderna

Mer grundskola f-3 & svenska

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
Titta Livet i Bokstavslandet - syntolkat

C som i cirkus

Del 14 av 16. Ami, Bruno, Coco och Dani börjar göra en show på bokstaven C. Men just när de hittat ett tema upptäcker de ett bortglömt Z i lådan. Hur ska det få plats i showen? Bokstavsbutiken får besök av en clown som har svårt att förstå varför ordet clown inte börjar på K. Epa och Bobby tror sig veta precis vad den djurälskande damen i zebrarandig dräkt vill ha för ord, men skenet bedrar.

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
Lyssna Tisdagskollen med Farzad

Fridas berättelser

I Tisdagskollen får du berätta om något som du är extra intresserad av. Åttaåriga Frida i Limhamn är grym på att skriva berättelser. För att överraska henne ringer vi upp en annan som också har superkoll på att skriva, nämligen författaren Martin Widmark.

Fråga oss