Titta

Mellan raderna

Mellan raderna

Om Mellan raderna

Fantasifulla och nära porträtt av författare i olika genrer. Författarna berättar om sina böcker och om sitt faktiska arbete som författare.

Till första programmet

Mellan raderna : Jonna Nordenskiöld

Du måste logga in för att nå programmet!

Du behöver logga in via till exempel en mediecentral för att kunna titta eller lyssna på det här programmet.

Se programmet via din mediecentral

Jonna Nordenskiöld

Avsnitt 4 av 20

Produktionsår:
Längd:
Tillgängligt till:

När Jonna Nordenskiöld var 9 år gammal var hon ungefär som sin karaktär Fia. Storasyster och skilsmässobarn. Liten och stor. Både älskad och bortglömd på samma gång. Och precis som Fia gillade hon hästar. Fast nu är Jonna mer som Fias mamma och hennes äldsta dotter mer som Fia. Vi träffar Jonna i stallet och hör henne berätta om barndom och om framtid. Och blir det någon fortsättning på Fia-böckerna, eller är det kanske något annat som tar vid?

Ämnen:
Svenska > Litteraturhistoria och författarporträtt
Ämnesord:
Litteraturvetenskap, Nordenskiöld, Jonna, 1971-, Svensk litteraturhistoria, Svenska författare
Utbildningsnivå:
Grundskola F-3

Alla program i Mellan raderna

Mer grundskola f-3 & svenska

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
Titta Livet i Bokstavslandet - syntolkat

F som i fiskar

Del 7 av 16. Ami, Bruno, Coco och Dani får inte bara bokstäverna F och I från teaterdirektören, utan även en guldfiskskål. Är den ett tips på ett tema för kvällens show, eller bara något för Coco att bada i? En fikasugen fiskare kommer till Ordförrådet och vill ha ett ord som är godare än det hon har fiskat upp.

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
Lyssna Här vill inte hundar bo

Del 19

Maria kikade in bakom pappa. Skoglund kom gående. Bakom honom kunde hon se in i stora rummet. Där skymtade hon gubbarna som satt tysta runt bordet vid fönstret. "Gå hem till mamma du, det är inget roligt här idag". Johan Hallberg läser Anna Ehrings roman om 7-åriga hundlängtande Maria som utspelar sig 1974-75.

Fråga oss