Titta

Mellan raderna

Mellan raderna

Om Mellan raderna

Fantasifulla och nära porträtt av författare i olika genrer. Författarna berättar om sina böcker och om sitt faktiska arbete som författare.

Till första programmet

Mellan raderna : Arne Norlin

Du måste logga in för att nå programmet!

Du behöver logga in via till exempel en mediecentral för att kunna titta eller lyssna på det här programmet.

Se programmet via din mediecentral

Arne Norlin

Avsnitt 5 av 20

Produktionsår:
Längd:
Tillgängligt till:

Arne Norlin har skrivit över 50 böcker. Några av dem handlar om Halvan, den lille killen som kör polisbil, flygplan, sopbil och en massa andra sorters bilar och båtar. Några handlar om idrott och är skrivna för pojkar och flickor som inte läser så mycket. Arne berättar hur han arbetar och hur han får idéerna till sina böcker. Och så visar han bilder till den nya boken om Halvan.

Ämnen:
Svenska > Litteraturhistoria och författarporträtt
Ämnesord:
Litteraturvetenskap, Norlin, Arne, 1947-, Svensk litteraturhistoria, Svenska författare
Utbildningsnivå:
Grundskola F-3

Alla program i Mellan raderna

Mer grundskola f-3 & svenska

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
Titta Livet i Bokstavslandet - syntolkat

Ökenexperter på jakt efter X

Del 16 av 16. Till den sista föreställningen på Bokstavsteatern kommer teaterdirektören själv för att lämna en riktig utmaning: bokstäverna Ö och X. Till Bokstavslandets sjukhus kommer det in två små v:n. Doktor Vettman menar att de ska sitta ihop och bilda en bokstav, men vilken?

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
Lyssna Här vill inte hundar bo

Del 14

På Cypern var det varmare än på sommaren hemma. Det växte apelsiner på träden precis som pappa berättat att det skulle göra. Man begrep inte vad folk sa och havet var varmt som i badkaret, fast med stora härliga vågor. Johan Hallberg läser Anna Ehrings roman om sexåriga hundlängtande Maria som utspelar sig 1974-75.

Fråga oss