Titta

Mellan raderna

Mellan raderna

Om Mellan raderna

Fantasifulla och nära porträtt av författare i olika genrer. Författarna berättar om sina böcker och om sitt faktiska arbete som författare.

Till första programmet

Mellan raderna : Barbara Voors

Du måste logga in för att nå programmet!

Du behöver logga in via till exempel en mediecentral för att kunna titta eller lyssna på det här programmet.

Se programmet via din mediecentral

Barbara Voors

Avsnitt 10 av 20

Produktionsår:
Längd:
Tillgängligt till:

Barbara Voors är mest känd för sina vuxenromaner men har även skrivit en serie barnböcker som handlar om familjen Blomqvist. En helt vanlig familj som bor i ett kedjehus, mamma, pappa och två döttrar. Lite som Barbaras egen familj. Hon har skrivit tre böcker: Mamman som tjatade så att hon dog, Flickorna som var vakna för länge och Pappan som rymde hemifrån. Den första boken i serien skrev Barbara tillsammans med sin äldsta dotter för att förklara vad det är en författare egentligen gör.

Ämnen:
Svenska > Litteraturhistoria och författarporträtt
Ämnesord:
Litteraturvetenskap, Svensk litteraturhistoria, Svenska författare, Voors, Barbara, 1967-
Utbildningsnivå:
Grundskola F-3

Alla program i Mellan raderna

Mer grundskola f-3 & svenska

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
Titta Livet i Bokstavslandet - syntolkat

Rymden är oändlig

Del 8 av 16. Artisterna på Bokstavsteatern försöker hitta på ett ord med bokstäverna R och Y till kvällens show. Förslagen är många, men ett av dem är oändligt mer spännande än de andra. På sjukhuset är doktor Flax och doktor Bragg inte helt överens. Vilket är ordet som har varit med om en raketkrasch och nu ligger på deras operationsbord?

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
Lyssna Här vill inte hundar bo

Del 18

Nu fick Maria knipa ihop ögonen för snart skulle de komma in och sjunga för henne. Och det gjorde de. Mamma, pappa och Emma kom med frukost på sängen och sjöng "Ja må hon leva". Johan Hallberg läser Anna Ehrings roman om 6-åriga hundlängtande Maria som utspelar sig 1974-75.

Fråga oss