Titta

Mellan raderna

Mellan raderna

Om Mellan raderna

Fantasifulla och nära porträtt av författare i olika genrer. Författarna berättar om sina böcker och om sitt faktiska arbete som författare.

Till första programmet

Mellan raderna : Barbara Voors

Du måste logga in för att nå programmet!

Du behöver logga in via till exempel en mediecentral för att kunna titta eller lyssna på det här programmet.

Se programmet via din mediecentral

Barbara Voors

Avsnitt 10 av 20

Produktionsår:
Längd:
Tillgängligt till:

Barbara Voors är mest känd för sina vuxenromaner men har även skrivit en serie barnböcker som handlar om familjen Blomqvist. En helt vanlig familj som bor i ett kedjehus, mamma, pappa och två döttrar. Lite som Barbaras egen familj. Hon har skrivit tre böcker: Mamman som tjatade så att hon dog, Flickorna som var vakna för länge och Pappan som rymde hemifrån. Den första boken i serien skrev Barbara tillsammans med sin äldsta dotter för att förklara vad det är en författare egentligen gör.

Ämnen:
Svenska > Litteraturhistoria och författarporträtt
Ämnesord:
Litteraturvetenskap, Svensk litteraturhistoria, Svenska författare, Voors, Barbara, 1967-
Utbildningsnivå:
Grundskola F-3

Alla program i Mellan raderna

Mer grundskola f-3 & svenska

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
Titta Livet i Bokstavslandet - syntolkat

Myror i kroppen

Del 11 av 16. Gänget på Bokstavsteatern får i uppdrag att göra en show om någonting på K, och när Coco rusar runt som om hon hade myror i kroppen får vännerna en idé. Doris försöker sälja ett Q till en kund. Varför är den så ovanlig, när den låter precis som ett K? En skamsen man kommer till Ordförrådet och vill förvara ett litet ord som luktar mycket illa.

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
Lyssna Här vill inte hundar bo

Del 19

Maria kikade in bakom pappa. Skoglund kom gående. Bakom honom kunde hon se in i stora rummet. Där skymtade hon gubbarna som satt tysta runt bordet vid fönstret. "Gå hem till mamma du, det är inget roligt här idag". Johan Hallberg läser Anna Ehrings roman om 7-åriga hundlängtande Maria som utspelar sig 1974-75.

Fråga oss