Titta

Mellan raderna

Mellan raderna

Om Mellan raderna

Fantasifulla och nära porträtt av författare i olika genrer. Författarna berättar om sina böcker och om sitt faktiska arbete som författare.

Till första programmet

Mellan raderna : Mecka Lind

Du måste logga in för att nå programmet!

Du behöver logga in via till exempel en mediecentral för att kunna titta eller lyssna på det här programmet.

Se programmet via din mediecentral

Mecka Lind

Avsnitt 11 av 20

Produktionsår:
Längd:
Tillgängligt till:

Vi träffar författaren Mecka Lind i en gammal stenkvarn på Fårö. Hon berättar om Dojjan Bengtsson och hur det går för Dojjan och hennes mamma när de bor i kvarnen under en sommar - precis som Mecka själv alltid gör. Mecka har skrivit barnböcker sedan 1982. Några av hennes böcker handlar om Dojjan Bengtsson men hon har också skrivit flera böcker som behandlar svåra ämnen som barnsoldater och gatubarn.

Ämnen:
Svenska > Litteraturhistoria och författarporträtt
Ämnesord:
Lind, Mecka, 1942-, Litteraturvetenskap, Svensk litteraturhistoria, Svenska barnboksförfattare, Svenska författare
Utbildningsnivå:
Grundskola F-3

Alla program i Mellan raderna

Mer grundskola f-3 & svenska

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
Titta Livet i Bokstavslandet

Klockan

Del 6 av 8. Dagens bokstäver är C och K. Klockan går - kan det vara något att sjunga om? I Bokstavsbutiken har Dick och Doris lite svårt att förstå vad den stressade kunden säger. I Meningsbygget ska Maggan och Ferdinand slutföra ett ord som Allan påbörjade innan han somnade.

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
Lyssna Sias förvandling

Den orättvisa tanden

Sia tappar sin första tand och lägger den i sin fina snäckask. Asken har hon köpt när hon var på semester med pappa och lillasyster Rut. Sia är stolt och glad och pappa också. Men Rut är avundsjuk. Hon vill också tappa en tand och att tandfen ska komma till henne. När Sia vaknar är asken med tanden borta. Och det är då det händer. Sia förvandlas - till ett monster!

Fråga oss