Titta

Mellan raderna

Mellan raderna

Om Mellan raderna

Fantasifulla och nära porträtt av författare i olika genrer. Författarna berättar om sina böcker och om sitt faktiska arbete som författare.

Till första programmet

Mellan raderna : Ingelin Angerborn

Du måste logga in för att nå programmet!

Du behöver logga in via till exempel en mediecentral för att kunna titta eller lyssna på det här programmet.

Se programmet via din mediecentral

Ingelin Angerborn

Avsnitt 12 av 20

Produktionsår:
Längd:
Tillgängligt till:

Ingelin Angerborns allra första bok handlade om Pelle Pyton, som i verkligheten heter Kalle Pyton. Han är en pytonorm. Vi följer med när Ingelin träffar Kalle Pyton igen (och till och med håller honom!). Hon berättar också om varför djur och kärlek kommer igen i många av hennes böcker och om varför biblioteket är en magisk plats. Ingelin Angerborn har skrivit ett tiotal böcker för barn och ungdom. Mest känd är hon för "Om jag bara inte... "-böckerna.

Ämnen:
Svenska > Litteraturhistoria och författarporträtt
Ämnesord:
Angerborn, Ingelin, 1966-, Litteraturvetenskap, Svensk litteraturhistoria, Svenska barnboksförfattare, Svenska författare
Utbildningsnivå:
Grundskola F-3

Alla program i Mellan raderna

Mer grundskola f-3 & svenska

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
Titta Livet i Bokstavslandet - syntolkat

Allt som hänt är historia

Del 10 av 16. Med hjälp av bokstäverna H och T gör gänget en show om hur det var förr i tiden. Men är verkligen allt som har hänt historia? Ordläkarna får en svår nöt att knäcka när ”en sådan där som en riddare rider på” kommer in till sjukhuset. Dick vill inte sälja Bokstavsbutikens enda H, men hur ska han övertyga kunden om att köpa ett T istället?

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
Lyssna Här vill inte hundar bo

Del 8

På kvällen skulle mormor komma och vara barnvakt. Mamma satt i hallen och väntade. Hennes hår var lockat inåt och den beige kappan hade hon dragit åt med ett skärp om midjan. Så fort mormor kom pussade mamma hejdå och gick. Johan Hallberg läser Anna Ehrings roman om sexåriga hundlängtande Maria som utspelar sig 1974-75.

Fråga oss