Titta

Mellan raderna

Mellan raderna

Om Mellan raderna

Fantasifulla och nära porträtt av författare i olika genrer. Författarna berättar om sina böcker och om sitt faktiska arbete som författare.

Till första programmet

Mellan raderna : Ingelin Angerborn

Du måste logga in för att nå programmet!

Du behöver logga in via till exempel en mediecentral för att kunna titta eller lyssna på det här programmet.

Se programmet via din mediecentral

Ingelin Angerborn

Avsnitt 12 av 20

Produktionsår:
Längd:
Tillgängligt till:

Ingelin Angerborns allra första bok handlade om Pelle Pyton, som i verkligheten heter Kalle Pyton. Han är en pytonorm. Vi följer med när Ingelin träffar Kalle Pyton igen (och till och med håller honom!). Hon berättar också om varför djur och kärlek kommer igen i många av hennes böcker och om varför biblioteket är en magisk plats. Ingelin Angerborn har skrivit ett tiotal böcker för barn och ungdom. Mest känd är hon för "Om jag bara inte... "-böckerna.

Ämnen:
Svenska > Litteraturhistoria och författarporträtt
Ämnesord:
Angerborn, Ingelin, 1966-, Litteraturvetenskap, Svensk litteraturhistoria, Svenska barnboksförfattare, Svenska författare
Utbildningsnivå:
Grundskola F-3

Alla program i Mellan raderna

Mer grundskola f-3 & svenska

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
Titta Livet i Bokstavslandet - syntolkat

Allt är lek

Del 2 av 16.Teatergruppen får bokstäverna L och E från teaterdirektören. Hur ska de kunna hitta ett ord som passar som tema för kvällens show? Doktor Flax och läkarna på sjukhuset måste rädda livet på ett svårt skadat ord, och Dick i Bokstavsbutiken tycker absolut inte att man ska leka med bokstäver - eller?

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
Lyssna Här vill inte hundar bo

Del 1

Året är 1974 och sexåriga Maria bor i ett miljonprogramhus i en förort till Stockholm. Maria vill väldigt gärna ha en hund. När Maria får veta att hennes föräldrar ska skiljas blir hon ledsen. Hennes mamma vill dessutom flytta långt bort, ända till Göteborg. Johan Hallberg läser Anna Ehrings roman.

Fråga oss