Titta

Mellan raderna

Mellan raderna

Om Mellan raderna

Fantasifulla och nära porträtt av författare i olika genrer. Författarna berättar om sina böcker och om sitt faktiska arbete som författare.

Till första programmet

Mellan raderna : Ingelin Angerborn

Du måste logga in för att nå programmet!

Du behöver logga in via till exempel en mediecentral för att kunna titta eller lyssna på det här programmet.

Se programmet via din mediecentral

Ingelin Angerborn

Avsnitt 12 av 20

Produktionsår:
Längd:
Tillgängligt till:

Ingelin Angerborns allra första bok handlade om Pelle Pyton, som i verkligheten heter Kalle Pyton. Han är en pytonorm. Vi följer med när Ingelin träffar Kalle Pyton igen (och till och med håller honom!). Hon berättar också om varför djur och kärlek kommer igen i många av hennes böcker och om varför biblioteket är en magisk plats. Ingelin Angerborn har skrivit ett tiotal böcker för barn och ungdom. Mest känd är hon för "Om jag bara inte... "-böckerna.

Ämnen:
Svenska > Litteraturhistoria och författarporträtt
Ämnesord:
Angerborn, Ingelin, 1966-, Litteraturvetenskap, Svensk litteraturhistoria, Svenska barnboksförfattare, Svenska författare
Utbildningsnivå:
Grundskola F-3

Alla program i Mellan raderna

Mer grundskola f-3 & svenska

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
Titta Livet i Bokstavslandet - syntolkat

Ökenexperter på jakt efter X

Del 16 av 16. Till den sista föreställningen på Bokstavsteatern kommer teaterdirektören själv för att lämna en riktig utmaning: bokstäverna Ö och X. Till Bokstavslandets sjukhus kommer det in två små v:n. Doktor Vettman menar att de ska sitta ihop och bilda en bokstav, men vilken?

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
Lyssna Här vill inte hundar bo

Del 17

Idag skulle inte mamma packa för nu skulle de åka in till stan och demonstrera tillsammans med pappa. Det hade Maria gjort förut. Men nu var hon extra glad att få vara tillsammans med mamma och pappa samtidigt. Johan Hallberg läser Anna Ehrings roman om 6-åriga hundlängtande Maria som utspelar sig 1974-75.

Fråga oss