Titta

Mellan raderna

Mellan raderna

Om Mellan raderna

Fantasifulla och nära porträtt av författare i olika genrer. Författarna berättar om sina böcker och om sitt faktiska arbete som författare.

Till första programmet

Mellan raderna : Mårten Melin

Du måste logga in för att nå programmet!

Du behöver logga in via till exempel en mediecentral för att kunna titta eller lyssna på det här programmet.

Se programmet via din mediecentral

Mårten Melin

Avsnitt 14 av 20

Produktionsår:
Längd:
Tillgängligt till:

"Dikter behöver inte vara svåra, de kan vara enkla, roliga, finurliga och lite läskiga." Så säger författaren Mårten Melin som skriver både poesi, vanliga berättelser och dessutom manus till tidningen Bamse. Några av böckerna han gett ut är "Varm tass i mörkret", "Jävla Lucia" och "Svarta kängor med gul söm". Vi möter Mårten i lägenheten i Malmö och följer med på en promenad i Folkets park. Mårten läser också ur sin bok "Varm tass i mörkret" som handlar om vad som kan hända i mörkret när man inte ser.

Ämnen:
Svenska > Litteraturhistoria och författarporträtt
Ämnesord:
Litteraturvetenskap, Melin, Mårten, 1972-, Svensk litteraturhistoria, Svenska författare
Utbildningsnivå:
Grundskola F-3

Alla program i Mellan raderna

Mer grundskola f-3 & svenska

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
Titta Livet i Bokstavslandet - syntolkat

Vänner i alla väder

Del 3 av 16. V och Ä är dagens bokstäver på Bokstavsteatern, och gänget gör en show om väder. Bokstavsbutiken har jättemånga W. Är det en dubbelt så bra bokstav som V? På sjukhuset blir det panik när det kommer in en patient som ser ut som ett A, för vad gör man med de två prickarna som ligger bredvid?

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
Lyssna Här vill inte hundar bo

Del 18

Nu fick Maria knipa ihop ögonen för snart skulle de komma in och sjunga för henne. Och det gjorde de. Mamma, pappa och Emma kom med frukost på sängen och sjöng "Ja må hon leva". Johan Hallberg läser Anna Ehrings roman om 6-åriga hundlängtande Maria som utspelar sig 1974-75.

Fråga oss