Titta

Mellan raderna

Mellan raderna

Om Mellan raderna

Fantasifulla och nära porträtt av författare i olika genrer. Författarna berättar om sina böcker och om sitt faktiska arbete som författare.

Till första programmet

Mellan raderna : Lina Lundh

Du måste logga in för att nå programmet!

Du behöver logga in via till exempel en mediecentral för att kunna titta eller lyssna på det här programmet.

Se programmet via din mediecentral

Lina Lundh

Avsnitt 15 av 20

Produktionsår:
Längd:
Tillgängligt till:

Boken "Min pappa tyngdlyftaren" handlar om den bråkiga tjejen Lisa, som saknar sin pappa. Hon vill ha en pappa så mycket at hon hittar på att hon har en. Vi hälsar på författaren Lina Lundh hemma i Nybro. Det är där hon har fått många av de idéer och platser som är med i boken. Trots att Lina också växte upp med skilda föräldrar är det inte hon själv som är Lisa.

Ämnen:
Svenska > Litteraturhistoria och författarporträtt
Ämnesord:
Litteraturvetenskap, Lundh, Lina, 1979-, Svensk litteraturhistoria, Svenska barnboksförfattare, Svenska författare
Utbildningsnivå:
Grundskola F-3

Alla program i Mellan raderna

Mer grundskola f-3 & svenska

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
Titta Livet i Bokstavslandet - syntolkat

Allt är lek

Del 2 av 16.Teatergruppen får bokstäverna L och E från teaterdirektören. Hur ska de kunna hitta ett ord som passar som tema för kvällens show? Doktor Flax och läkarna på sjukhuset måste rädda livet på ett svårt skadat ord, och Dick i Bokstavsbutiken tycker absolut inte att man ska leka med bokstäver - eller?

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
Lyssna Här vill inte hundar bo

Del 12

Pappa hade köpt en bil, en grön. Och i den skulle de åka till farmor och farfar och fira jul. Det var enklare förut när Maria och Emma bara firade jul hos mormor. Nu skulle de fira jul två gånger istället. Johan Hallberg läser Anna Ehrings roman om sexåriga hundlängtande Maria som utspelar sig 1974-75.

Fråga oss