Titta

Mellan raderna

Mellan raderna

Om Mellan raderna

Fantasifulla och nära porträtt av författare i olika genrer. Författarna berättar om sina böcker och om sitt faktiska arbete som författare.

Till första programmet

Mellan raderna : Selma Lagerlöf

Du måste logga in för att nå programmet!

Du behöver logga in via till exempel en mediecentral för att kunna titta eller lyssna på det här programmet.

Se programmet via din mediecentral

Selma Lagerlöf

Avsnitt 18 av 20

Produktionsår:
Längd:
Tillgängligt till:

Vi besöker Selma Lagerlöfs barndomshem Mårbacka i Värmland. Vi får se köket där familjen träffades och berättade värmlandshistorier, barnkammaren där Selma sov och trädgården där hon kom på idén till boken Nils Holgerssons underbara resa. Boken var tänkt som en lärobok för skolbarn och kom ut vid början av 1900-talet. Selma tyckte att det kändes som en svår bok att skriva. Hur skulle hon, som var van vid att skriva fantasifulla böcker, kunna skriva en viktig lärobok? Men så kom hon på den lysande idén att låta Nils flyga på en gås över Sverige och se allt uppifrån och lära sig om Sverige på det sättet.

Ämnen:
Svenska > Litteraturhistoria och författarporträtt
Ämnesord:
Lagerlöf, Selma, 1858-1940, Litteraturvetenskap, Svensk litteraturhistoria, Svenska författare
Utbildningsnivå:
Grundskola F-3

Alla program i Mellan raderna

Mer grundskola f-3 & svenska

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
Titta Livet i Bokstavslandet - syntolkat

Guldfeber

Del 12 av 16. Bokstaven G kommer till teatern i ett kassaskåp. Ami, Bruno, Coco och Dani gör en show om guld, men hur ska de enas om vad de ska ha på sig? I Bokstavsbutiken blir Dick nervös över att guldgrävaren ska få guldfeber av ett förgyllt G. Poliserna Lök och Sök försöker hitta rimmet till Buga och Stuga men blir störda av ett surrande flygfä.

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
Lyssna Här vill inte hundar bo

Del 8

På kvällen skulle mormor komma och vara barnvakt. Mamma satt i hallen och väntade. Hennes hår var lockat inåt och den beige kappan hade hon dragit åt med ett skärp om midjan. Så fort mormor kom pussade mamma hejdå och gick. Johan Hallberg läser Anna Ehrings roman om sexåriga hundlängtande Maria som utspelar sig 1974-75.

Fråga oss