Titta

Banderoll

Banderoll

Om Banderoll

En serie om demokrati och samhällsfrågor. Genom dokumentära reportage om unga som försöker påverka sin närmiljö - eller världen - visar programmen hur samhället fungerar och inspirerar till eget engagemang. Vi utgår från barnens verklighet och tar upp ämnen som finns i deras omedelbara närhet eller som de möter dagligen via massmedia. Vi ifrågasätter vedertagna sanningar, avlivar myter och nyanserar verkligheten.

Till första programmet

Banderoll : Om grundläggande behov

Du måste logga in för att nå programmet!

Du behöver logga in via till exempel en mediecentral för att kunna titta eller lyssna på det här programmet.

Se programmet via din mediecentral

Om grundläggande behov

Avsnitt 9 av 10

Produktionsår:
Längd:
Tillgängligt till:

Enligt FN:s allmänna förklaring om de mänskliga rättigheterna har alla människor rätt till mat, hälsa och utbildning. Trots det får ungefär hundra miljoner barn får inte gå i skolan och var tredje sekund dör ett barn av hunger eller av en lättbotad sjukdom. Varför är det så? Patrik Eriksson från Action Aid, Elisabeth Löfgren från Amnesty och Anna Karin Sjöblom från Läkare utan gränser berättar om situationen för jordens fattiga, hur den har uppkommit och vad vi kan göra åt den.

Ämnen:
Samhällskunskap > Ekonomi > Välstånd och fattigdom, Samhällskunskap > Mänskliga rättigheter
Ämnesord:
Ekonomi, Ekonomiska förhållanden, Fattigdom, Finansväsen, Nationalekonomi, Sociala rättigheter, Världssvält
Utbildningsnivå:
Grundskola 4-6

Alla program i Banderoll

Mer grundskola 4-6 & samhällskunskap

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
Titta Lilla Aktuellt skola

2017-04-07

Nyheter för barn och ungdomar. Hemsk gasattack i Syrien. 11-åriga Miranda har designat årets majblomma. Och veckans #minskola-klass vill göra något för dem som hotas av svält i Afrika.

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
Lyssna Bomber, flykt och skolböcker

Kan utbildning rädda liv?

Utan möjligheten att gå i skola blir livet svårt. Barn berättar här om hur skolan inte bara lär dig läsa och skriva - den ger dig drömmar om framtiden och kompisar att leka med. En hjälparbetare från Rädda Barnen berättar om hur skolgång räddar barn från barnarbete, människohandel och fattigdom. Programmet är en del av Musikhjälpen 2016.

Fråga oss