Titta

UR-val - svenska som andraspråk

UR-val - svenska som andraspråk

Om UR-val - svenska som andraspråk

Om religion. I sex porträtt möter vi unga människor med olika tro, en kristen, en muslim, en jude, en buddist, en hindu och en ateist. Syftet är att ge unga större insikt om sig själva och därmed också större tolerans för andras religioner och livsåskådningar. Alla program för svenska som andraspråk är textade och har tydlig grafik som förklarar och sammanfattar innehållet. Säsong 2.

Till första programmet

UR-val - svenska som andraspråk : Kristen

Du måste logga in för att nå programmet!

Du behöver logga in via till exempel en mediecentral för att kunna titta eller lyssna på det här programmet.

Se programmet via din mediecentral

Kristen

Produktionsår:
Längd:
Tillgängligt till:

Vi möter Peter Schlegel som är kristen. Vi följer med honom hem för att se hur han praktiserar sin tro i vardagen. Peter berättar om sin tro, vad som är de vanligaste fördomarna och vad han själv tycker är bra och dåligt med kristendomen. Vi får även en fördjupad bild av kristendomen av religionshistorikern Christer Hedin.

Ämnen:
Religionskunskap > Kristendom, Svenska som andraspråk och sfi > Svenska som andraspråk
Ämnesord:
Kristendom, Kristendomen, Kristna, Religion
Utbildningsnivå:
Grundskola 7-9

Alla program i UR-val - svenska som andraspråk

Mer religionskunskap

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
Titta UR Samtiden - Bokmässan 2014

Förlåtelse och försoning

Kan allting förlåtas? Desmond Tutu och hans dotter Mpho har skrivit boken "Förlåtelse - den fyrfaldiga vägen till helande för oss och vår värld". Tillsammans med tidigare ärkebiskopen KG Hammar diskuterar de hur man uppnår förlåtelse och försoning. Inspelat den 26 september 2014 på Bokmässan i Göteborg. Arrangörer: Libris och Se människan/Svenska kyrkan.

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
Lyssna Zing!

Di sapozhkelech

Jag skulle sälja mina stövlar och åka runt i en vagn / bara för att få vara med dig. Så lyder en textrad ur "Mina små stövlar", som är en traditionell judisk folksång. Den sjungs över hela världen och handlar om att vara beredd på att göra allt för sin älskade. Sång: Anne Kalmering Josephson, musik: Stahlhammer Klezmer.

Fråga oss