Titta

Mellan raderna

Mellan raderna

Om Mellan raderna

Vill du spela teater, skriva låtar, jobba med datorspel, serietidningar eller kanske film? Då kommer du på olika sätt att jobba med text. Vi träffar människor som jobbar med just text och som tycker att just deras jobb är det absolut roligaste som finns. De berättar hur du ska göra om du vill hålla på med samma sak som de gör.

Till första programmet

Mellan raderna : Serieteckningar - Johan Unenge

Du måste logga in för att nå programmet!

Du behöver logga in via till exempel en mediecentral för att kunna titta eller lyssna på det här programmet.

Se programmet via din mediecentral

Serieteckningar - Johan Unenge

Avsnitt 1 av 11

Produktionsår:
Längd:
Tillgängligt till:

Hur går det till att göra en serietidning? Johan Unenge, som bland annat gör serierna om Rosa och Eva & Adam, visar hur man gör en lyckad serietidning och avslöjar sina bästa tips. Förutom alla teckningar måste man kunna skriva korta effektfulla manus som ändå berättar väldigt mycket.

Ämnen:
Bild > Konsthistoria > Måleri och skulptur, Svenska > Litteraturhistoria och författarporträtt
Ämnesord:
Litteraturvetenskap, Tecknade serier, Teckningskonst
Utbildningsnivå:
Grundskola 4-6

Alla program i Mellan raderna

Mer grundskola 4-6

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
Titta Dröm om demokrati

Grundlagarna

Vad är grundlagar och varför är de viktiga i en demokrati? Vi går igenom hur grundlagar tjänar medborgarna och demokratin och varför det krävs flera mandatperioder för att ändra en grundlag. Said Mahmoudi, professor i internationell rätt, Jenny Madestam, statsvetare och journalisten Martin Schibbye medverkar.

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
Lyssna Stora ord

Om ansvar med Helga

Helga Hjerling bor på Dalarö i Stockholms skärgård. Hon har aldrig flugit, källsorterar och intresserar sig för miljön. Vad menar Helga med ordet ansvar? Vad skulle hända om alla verkligen tog sitt ansvar? Hör också en dramatisering med skådespelarna David Hofvander, Agnes Sjölund, Jörgen Thorsson och Jan Ärfström.

Fråga oss