Titta

Mellan raderna

Mellan raderna

Om Mellan raderna

Vill du spela teater, skriva låtar, jobba med datorspel, serietidningar eller kanske film? Då kommer du på olika sätt att jobba med text. Vi träffar människor som jobbar med just text och som tycker att just deras jobb är det absolut roligaste som finns. De berättar hur du ska göra om du vill hålla på med samma sak som de gör.

Till första programmet

Mellan raderna : Serieteckningar - Johan Unenge

Du måste logga in för att nå programmet!

Du behöver logga in via till exempel en mediecentral för att kunna titta eller lyssna på det här programmet.

Se programmet via din mediecentral

Serieteckningar - Johan Unenge

Avsnitt 1 av 11

Produktionsår:
Längd:
Tillgängligt till:

Hur går det till att göra en serietidning? Johan Unenge, som bland annat gör serierna om Rosa och Eva & Adam, visar hur man gör en lyckad serietidning och avslöjar sina bästa tips. Förutom alla teckningar måste man kunna skriva korta effektfulla manus som ändå berättar väldigt mycket.

Ämnen:
Bild > Konsthistoria > Måleri och skulptur, Svenska > Litteraturhistoria och författarporträtt
Ämnesord:
Litteraturvetenskap, Tecknade serier, Teckningskonst
Utbildningsnivå:
Grundskola 4-6

Alla program i Mellan raderna

Mer grundskola 4-6

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
Titta Dröm om demokrati

Hundra år i Sverige

Hur gick det till när Sverige införde allmän rösträtt? Historikern Håkan Blomqvist och EU-minister Birgitta Ohlsson (FP) berättar om allt från hungerkravaller via skotten i Ådalen 1931 genom folkhemsbygge, folkomröstningar och kvinnokamp till i dag när kampen för demokratin fortsätter.

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
Lyssna Stora ord

Om yttrandefrihet med Clara Henry

Vad får man säga och skriva? Vad är yttrandefrihet och finns det gränser för den? Stora ord träffar humoristen och videobloggaren Clara Henry. I dramatiseringen medverkar skådespelarna David Hofvander, Agnes Sjölund, Jörgen Thorsson och Jan Ärfström.

Fråga oss