Titta

Mellan raderna

Mellan raderna

Om Mellan raderna

Vill du spela teater, skriva låtar, jobba med datorspel, serietidningar eller kanske film? Då kommer du på olika sätt att jobba med text. Vi träffar människor som jobbar med just text och som tycker att just deras jobb är det absolut roligaste som finns. De berättar hur du ska göra om du vill hålla på med samma sak som de gör.

Till första programmet

Mellan raderna : Teater - Klas Ahlstedt & Paula Ternström

Du måste logga in för att nå programmet!

Du behöver logga in via till exempel en mediecentral för att kunna titta eller lyssna på det här programmet.

Se programmet via din mediecentral

Teater - Klas Ahlstedt & Paula Ternström

Avsnitt 1 av 8

Produktionsår:
Längd:
Tillgängligt till:

Om man vill stå på en scen och spela teater behöver man ett bra manus. Men hur skriver man egentligen ett teatermanus? Och vad ska man tänka på för att det ska bli en bra föreställning? Vi träffar skådespelarna och manusförfattarna Klas Ahlstedt och Paula Ternström på Odenteatern i Stockholm. De ger tips och råd till dig som är intresserad av teater. Vad ska man tänka på, vilka ord är bra att använda och hur ska man framföra texten från scenen?

Ämnen:
Svenska > Skrivande
Ämnesord:
Litteraturestetik, Litteraturvetenskap, Manuskriptteknik, Teater
Utbildningsnivå:
Grundskola F-3

Alla program i Mellan raderna

Mer grundskola f-3 & svenska

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
Titta Livet i Bokstavslandet - syntolkat

Jorden jäser av J

Del 15 av 16. Bokstäverna J och D kommer till teatern tillsammans med en stor säck full med jord. Hur kan det vara en ledtråd? Till Bokstavsbutiken kommer en man och vill ha en resa till en bokstavs-ö. Men hur ska Dick och Doris förstå vilken ö det är han menar?

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
Lyssna Här vill inte hundar bo

Del 18

Nu fick Maria knipa ihop ögonen för snart skulle de komma in och sjunga för henne. Och det gjorde de. Mamma, pappa och Emma kom med frukost på sängen och sjöng "Ja må hon leva". Johan Hallberg läser Anna Ehrings roman om 6-åriga hundlängtande Maria som utspelar sig 1974-75.

Fråga oss