Titta

Mellan raderna

Mellan raderna

Om Mellan raderna

Vill du spela teater, skriva låtar, jobba med datorspel, serietidningar eller kanske film? Då kommer du på olika sätt att jobba med text. Vi träffar människor som jobbar med just text och som tycker att just deras jobb är det absolut roligaste som finns. De berättar hur du ska göra om du vill hålla på med samma sak som de gör.

Till första programmet

Mellan raderna : Dubba film - Vicky Benkert & Anna-Lotta Larsson

Du måste logga in för att nå programmet!

Du behöver logga in via till exempel en mediecentral för att kunna titta eller lyssna på det här programmet.

Se programmet via din mediecentral

Dubba film - Vicky Benkert & Anna-Lotta Larsson

Avsnitt 2 av 8

Produktionsår:
Längd:
Tillgängligt till:

Varje dag sänds massor med tecknad film på tv. Många är från början på engelska men får språket utbytt till svenska när de kommer hit. Men vem är det egentligen som bestämmer vad seriefigurerna ska säga? Och hur får de tecknade figurerna sina röster? Vi besöker stället där man skriver manus och spelar in röster till nästan alla tecknade filmer som sänds i svensk tv.

Ämnen:
Bild > Filma och fotografera, Svenska
Ämnesord:
Dubbning av film, Filmteknik, TV-fotografering, Tecknad film, Teknik, Videofotografering
Utbildningsnivå:
Grundskola F-3

Alla program i Mellan raderna

Mer grundskola f-3

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
Titta Pick a colour

Food

Flea och Bug har picknick på parkbänken. De matar ankor. Det är roligt. Men snart är matsäcken slut och Flea och Bug har blivit jättehungriga. "What's your favorite food?" är frågan som gömmer sig bakom den blå fliken i Fleas loppa. Penny och Gordon är i köket. Penny bakar och vill helst ha kakan för sig själv men det blir inte som hon har tänkt sig. Vi får se musikvideon till låten "We want food". Engelska för de yngsta.

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
Lyssna Vad ska vi göra idag?

Bengt och Bodil plaskar i vattnet

Idag ska Bengt och Bodil åka båt. Bengt vill bada men Bodil vill hellre plaska i vattnet.

Fråga oss