Titta

Mellan raderna

Mellan raderna

Om Mellan raderna

Vill du spela teater, skriva låtar, jobba med datorspel, serietidningar eller kanske film? Då kommer du på olika sätt att jobba med text. Vi träffar människor som jobbar med just text och som tycker att just deras jobb är det absolut roligaste som finns. De berättar hur du ska göra om du vill hålla på med samma sak som de gör.

Till första programmet

Mellan raderna : Böcker för blinda - Maria Beskow

Du måste logga in för att nå programmet!

Du behöver logga in via till exempel en mediecentral för att kunna titta eller lyssna på det här programmet.

Se programmet via din mediecentral

Böcker för blinda - Maria Beskow

Avsnitt 3 av 8

Produktionsår:
Längd:
Tillgängligt till:

Hur läser man böcker om man är blind? Det finns böcker där bokstäverna och bilderna går att känna på med fingrarna. Det kallas för taktila bilderböcker och vi träffar Maria Beskow, som är en av få i Sverige som arbetar med att göra sådana böcker. Det är ganska ett ganska pilligt arbete att få taktila böcker riktigt bra, man måste använda många olika material för att få bilderna att kännas rätt och vara duktig på att klippa och klistra. Vi får se när Maria tillverkar en bok för blinda barn och får tips på hur man kan göra en taktil bok riktigt bra.

Ämnen:
Svenska
Ämnesord:
Barn med synskada, Böcker och läsning, Elever med särskilda behov, Personer med synskada, Taktila bilder, Undervisning
Utbildningsnivå:
Grundskola F-3

Alla program i Mellan raderna

Mer grundskola f-3 & svenska

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
Titta Livet i Bokstavslandet - syntolkat

Allt som hänt är historia

Del 10 av 16. Med hjälp av bokstäverna H och T gör gänget en show om hur det var förr i tiden. Men är verkligen allt som har hänt historia? Ordläkarna får en svår nöt att knäcka när ”en sådan där som en riddare rider på” kommer in till sjukhuset. Dick vill inte sälja Bokstavsbutikens enda H, men hur ska han övertyga kunden om att köpa ett T istället?

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
Lyssna Här vill inte hundar bo

Del 19

Maria kikade in bakom pappa. Skoglund kom gående. Bakom honom kunde hon se in i stora rummet. Där skymtade hon gubbarna som satt tysta runt bordet vid fönstret. "Gå hem till mamma du, det är inget roligt här idag". Johan Hallberg läser Anna Ehrings roman om 7-åriga hundlängtande Maria som utspelar sig 1974-75.

Fråga oss