Titta

Banderoll

Banderoll

Om Banderoll

Om klimatfrågor och begreppet samhällsklass. Programmen syftar till att öka förståelsen för människors olika förutsättningar när det gäller sin självbild och ekonomi, och sitt deltagande i demokratin. Vi tittar också på vad växthuseffekten innebär och vad som händer när jordens medeltemperatur ökar. Vilka följder får det i olika delar av världen?

Till första programmet

Banderoll : Du och klimatet

Du måste logga in för att nå programmet!

Du behöver logga in via till exempel en mediecentral för att kunna titta eller lyssna på det här programmet.

Se programmet via din mediecentral

Du och klimatet

Avsnitt 2 av 5

Produktionsår:
Längd:
Tillgängligt till:

Klimatet på jorden blir allt varmare. Vad kan du göra för att minska din egen påverkan på växthuseffekten? Meteorologen Helen Johansson berättar hur du kan lägga om din livsstil till att bli mer klimatsmart. Du får svar på varför du bör lägga om din kost, dina resor och din energianvändning.

Ämnen:
Miljö > Klimatförändringar
Ämnesord:
Geofysik, Klimatförändringar, Meteorologi, Naturvetenskap
Utbildningsnivå:
Grundskola 4-6

Alla program i Banderoll

Mer grundskola 4-6

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
Titta Spegelvänd

Pianot

Del 4 av 8. Greger beger sig till biblioteket för att ta reda på mer om Lis mormor Karin. Amina och Greger bestämmer sig för att åka ut till stugan och se den märkliga spegeln. Lis mormor Karin jobbar hela natten på laboratoriet och upptäcker något riktigt stort.

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
Lyssna Barnradions bokpris

Vinnaren utses

Barnjuryn diskuterar de fem nominerade böckerna för att utse vinnaren av Barnradions bokpris 2016. De pratar om ifall man måste tro på spöken för att fantasy ska bli trovärdigt och vad "realistiskt" egentligen betyder. I vilken bok togs det viktigaste ämnet upp? Författaren till den vinnande boken delges beslutet och berättar vad hen ska göra för pengarna och om vad som är viktigast - prissumman eller äran.

Fråga oss