Titta

En värld utan vatten

En värld utan vatten

Programmet är inte tillgängligt

Det här programmet går inte längre att spela upp på UR Skola.

En värld utan vatten

Produktionsår:
Längd:

På många håll i världen har tillgången till rent vatten blivit en klassfråga. Forskarna säger att hälften av jordens befolkning kommer att lida brist på vatten inom 50 år. Skulle vattnet räcka till fler om det gjordes till en ren handelsvara? Eller borde vatten vara en fri och mänsklig rättighet? Vi får se vad som händer dem som inte kan betala sitt vatten i Bolivia, Indien och USA, och möter även forskare, aktivister och företagsrepresentanter som diskuterar vattenförsörjningen i dag och i framtiden.

Ämnen:
Miljö, Teknik > Vatten och avlopp
Ämnesord:
Geofysik, Hydrologi, Naturvetenskap, Oceanografi, Teknik, Teknisk hygien, Vattenförsörjning
Utbildningsnivå:
Allmänbildande

Mer allmänbildande & miljö

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
TittaUR Samtiden - EAT 2014

Ett måste med mindre antibiotika

Vi måste stoppa överanvändandet av antibiotika i djurindustrin, säger Christina Greko på Statens veterinärmedicinska anstalt i denna föreläsning och menar att köttindustrin kan lära av den norska laxproduktionen där man har minskat användandet av antibiotika med 98 procent. Inspelat den 26 maj 2014 på Clarion Sign, Stockholm. Arrangör: Stordalen Foundation.

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
TittaUR Samtiden - EAT 2014

Maten i National Geographic

Under 2014 gjorde National Geographic en jättesatsning på matpolitik. Varför skildrar en av världens mest ansedda tidningar den globala livsmedelsproduktionen just nu? Om detta berättar den kreativa chefen Kaitlin Yarnall. Inspelat den 27 maj 2014 på Clarion Sign, Stockholm. Arrangör: Stordalen Foundation.

Fråga oss