Titta

En värld utan vatten

En värld utan vatten

Programmet är inte tillgängligt

Det här programmet går inte längre att spela upp på UR Skola.

Dela

En värld utan vatten

Produktionsår:
Längd:

På många håll i världen har tillgången till rent vatten blivit en klassfråga. Forskarna säger att hälften av jordens befolkning kommer att lida brist på vatten inom 50 år. Skulle vattnet räcka till fler om det gjordes till en ren handelsvara? Eller borde vatten vara en fri och mänsklig rättighet? Vi får se vad som händer dem som inte kan betala sitt vatten i Bolivia, Indien och USA, och möter även forskare, aktivister och företagsrepresentanter som diskuterar vattenförsörjningen i dag och i framtiden.

Ämnen:
Miljö, Teknik > Vatten och avlopp
Ämnesord:
Geofysik, Hydrologi, Naturvetenskap, Oceanografi, Teknik, Teknisk hygien, Vattenförsörjning
Utbildningsnivå:
Allmänbildande

Mer allmänbildande & miljö

Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaUR Samtiden - EAT 2014

Det onödiga överflödet av mat

Vi producerar mängder av mat och alltför mycket blir avfall. Det är det centrala i Tristram Stuarts budskap. Genom sin kampanj Feeding 5k vill Tristram Stuart väcka uppmärksamhet kring hur mycket mat som faktiskt slängs. Inspelat i maj 2014 på Clarion Sign, Stockholm. Arrangör: Stordalen Foundation.

Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaUR Samtiden - EAT 2014

Samarbete är livsviktigt

Var sjätte sekund dör ett barn av svält. Samtidigt slänger vi mat varje år för nästan 6 000 miljarder kronor. Föredrag av Peter Bakker, ordförande i World Business Council for Sustainable Development, ett nätverk av 200 multinationella företag som strävar efter mer hållbarhet. Inspelat den 26 maj 2014 på Clarion Sign, Stockholm. Arrangör: Stordalen Foundation.

Fråga oss