Titta

En värld av plast

En värld av plast

Programmet är inte tillgängligt

Det här programmet går inte längre att spela upp på UR Skola.

En värld av plast

Produktionsår:
Längd:

Plast är kanske det mest mångsidiga material som människan uppfunnit. Det kan användas till nästan vad som helst men har stor inverkan på vår miljö, bland annat på haven där stora mängder plastsopor ansamlas. Idag blir kraven på återvinning allt starkare och runt om i världen pågår en utveckling som ska göra plasten mer miljövänlig. Snart kommer det att finnas biologiskt nedbrytbar plast och plast som till och med går att äta. Vi följer med på en resa över hela världen för att undersöka vad vi egentligen vet om det fantastiska materialet plast.

Ämnen:
Biologi, Kemi, Miljö, Teknik
Ämnesord:
Kemisk industri, Kemisk teknik, Miljöfrågor, Naturvetenskap, Plaster, Plastindustri, Teknik
Utbildningsnivå:
Allmänbildande

Mer allmänbildande & biologi

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
TittaUR Samtiden - Mediedagarna 2014

Alla pratar, ingen lyssnar

Ljudexperten Julian Treasure berättar hur vi påverkas av alla ljud som omger oss. Moderator: Johanna Koljonen. Från Mediedagarna i Göteborg (Meg) 2014. Inspelat den 7 mars. Arrangör: Göteborg & Co samt Mediedagarna i Göteborg.

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
LyssnaI sängen med Anna

Mamma hjärta mamma

Hanna och Malin är i 30-årsåldern, gifta och mammor till lille Henry. Som för de flesta småbarnsföräldrar kan det sexuella få stå tillbaka när tröttheten tar överhanden.

Fråga oss