Titta

En värld av plast

En värld av plast

Programmet är inte tillgängligt

Det här programmet går inte längre att spela upp på UR Skola.

Dela

En värld av plast

Produktionsår:
Längd:

Plast är kanske det mest mångsidiga material som människan uppfunnit. Det kan användas till nästan vad som helst men har stor inverkan på vår miljö, bland annat på haven där stora mängder plastsopor ansamlas. Idag blir kraven på återvinning allt starkare och runt om i världen pågår en utveckling som ska göra plasten mer miljövänlig. Snart kommer det att finnas biologiskt nedbrytbar plast och plast som till och med går att äta. Vi följer med på en resa över hela världen för att undersöka vad vi egentligen vet om det fantastiska materialet plast.

Ämnen:
Biologi, Kemi, Miljö, Teknik
Ämnesord:
Kemisk industri, Kemisk teknik, Miljöfrågor, Naturvetenskap, Plaster, Plastindustri, Teknik
Utbildningsnivå:
Allmänbildande

Mer allmänbildande & biologi

Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaEn bok, en författare

Upplev Sveriges natur

Programledaren Martin Emtenäs och fotografen Mikael Gustafsson har besökt några av vårt lands vackraste naturområden. I ”Upplev Sveriges natur” skildras nästan hundra naturupplevelser – från storslagna landskapsvyer till särpräglade detaljer. Intervjuare: Birger Schlaug.

Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
LyssnaBarnaministeriet dokumentär

Cykelmannen och langningen

Polisen i Stockholm utreder 2013 en langare som säljer sprit och cigaretter till tonåringar och elever på mellanstadiet. Han kallas för cykelmannen eftersom han cyklar när han levererar sina varor. Ryktet säger att han säljer alkohol för att kunna komma i kontakt med barn. En flicka hamnar på akuten alkoholförgiftad. Vilka är de bakomliggande motiven för att sälja alkohol till barn och vad får det för konsekvenser?

Fråga oss