Titta

Mellan raderna

Mellan raderna

Om Mellan raderna

Vill du spela teater, skriva låtar, jobba med datorspel, serietidningar eller kanske film? Då kommer du på olika sätt att jobba med text. Vi träffar människor som jobbar med just text och som tycker att just deras jobb är det absolut roligaste som finns. De berättar hur du ska göra om du vill hålla på med samma sak som de gör.

Till första programmet

Mellan raderna : Radiomanusförfattare - Björn Carlberg

Du måste logga in för att nå programmet!

Du behöver logga in via till exempel en mediecentral för att kunna titta eller lyssna på det här programmet.

Se programmet via din mediecentral

Radiomanusförfattare - Björn Carlberg

Avsnitt 6 av 8

Produktionsår:
Längd:
Tillgängligt till:

Många olika ingredienser ska fungera tillsammans för att ett radioprogram ska bli bra. Man kan till exempel använda ljudeffekter, musik, manus och skådespelarröster. Vi följer med en dag när Björn Carlberg arbetar med barnradioprogram som sänds i Sveriges Radio. Från idé och manusarbete till inspelning i studion.

Ämnen:
Information och media > Massmedia > Radio och tv, Svenska
Ämnesord:
Massmedia, Radio, Radioprogram
Utbildningsnivå:
Grundskola F-3

Alla program i Mellan raderna

Mer grundskola f-3 & information och media

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
Titta Hur vet du det?

När du själv är en källa

Jenny fortsätter med sin vlogg. Hon ska ta reda på hur gamla hundar blir. Men det är lättare sagt än gjort. Kan man ta andras bilder och texter på nätet? Hunden Kjell förklarar under kisspromenaden vad upphovsrätt är. Om man själv är en källa, vad vågar man då berätta? Källkritikerna presenterar de fem källkritiska frågorna man kan testa på sig själv för att se om man är en pålitlig källa.

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
Lyssna Tisdagskollen med Farzad

Farzad och de fem superfrågorna

Farzad har överväldigats av all information han möter varje dag. Internet, tidningar, reklam och människor som berättar en massa historier. Vad är en källa? Och hur skiljer man på fakta och påhitt? Vi hör om de fem superfrågorna som ger oss bättre koll.

Fråga oss