Titta

Mellan raderna

Mellan raderna

Om Mellan raderna

Vill du spela teater, skriva låtar, jobba med datorspel, serietidningar eller kanske film? Då kommer du på olika sätt att jobba med text. Vi träffar människor som jobbar med just text och som tycker att just deras jobb är det absolut roligaste som finns. De berättar hur du ska göra om du vill hålla på med samma sak som de gör.

Till första programmet

Mellan raderna : Radiomanusförfattare - Björn Carlberg

Du måste logga in för att nå programmet!

Du behöver logga in via till exempel en mediecentral för att kunna titta eller lyssna på det här programmet.

Se programmet via din mediecentral

Radiomanusförfattare - Björn Carlberg

Avsnitt 6 av 8

Produktionsår:
Längd:
Tillgängligt till:

Många olika ingredienser ska fungera tillsammans för att ett radioprogram ska bli bra. Man kan till exempel använda ljudeffekter, musik, manus och skådespelarröster. Vi följer med en dag när Björn Carlberg arbetar med barnradioprogram som sänds i Sveriges Radio. Från idé och manusarbete till inspelning i studion.

Ämnen:
Information och media > Massmedia > Radio och tv, Svenska
Ämnesord:
Massmedia, Radio, Radioprogram
Utbildningsnivå:
Grundskola F-3

Alla program i Mellan raderna

Mer grundskola f-3 & information och media

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
Titta Programmera mera

Vad är en bugg?

Det finns över tusen olika programmeringsspråk som används för olika ändamål. Alla programmeringsspråk har en bestämd grammatik och stavning och gör man minsta lilla fel så fungerar ingenting. Karin Nygårds pratar med deltagarna om språk och vilka språk de kan. Här får de testa på datorns eget språk, maskinkod. De får också testa att hitta buggar i kod skriven i tre olika programmeringsspråk.

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
Lyssna Tisdagskollen med Farzad

Svante har koll!

Har du sett något på nätet, på tv eller i en tidning som du inte riktigt tror är sant? Tillsammans med Farzad funderar vi över hur man kan veta vad som har hänt på riktigt, vem som sade vad och varför. Idag får Farzad hjälp av 8-åriga Svante från Stockholm.

Fråga oss