Lyssna

Personligt plus

Personligt plus

Om Personligt plus

En gammal rocklegend, en känd silversmed, en samekvinna i väglöst land, en legendarisk musikproducent och en präst i finskspråkiga Tornedalen. Det är bara några i den långa rad av spännande personligheter som vi möter i timslånga dokumentära porträtt. Under sex år, 2001-2006, berättade hundratals ungdomar öppet och närgånget om sig själva i serien Personligt. Nu har turen kommit till lite äldre människor att öppna sina hjärtan och visa upp sitt bagage. Säsong 1.

Till första programmet

Personligt plus: Anders Burman

Programmet är inte tillgängligt

Det här programmet går inte längre att spela upp på UR Skola.

Dela

Anders Burman

Avsnitt 5 av 20

Produktionsår:
Längd:

Skivproducenten och musikern Anders Burman är en legend i musikvärlden. 1949 startade han tillsammans med sin bror och en kompis det klassiska skivbolaget Metronome. Genom åren har han arbetat med artister som Cornelis Vreeswijk, Fred Åkerström, Pugh Rogefeldt och Alice Babs. Senaste skivan Anders producerade var "Hjärtats melodi" med Stefan Sundström år 2004. Då var han 75 år. Vi hör Anders berätta om sitt liv där mycket naturligtvis handlar om musik men även om vardagen idag och upplevelsen av att bli gammal.

Ämnen:
Musik, Samhällskunskap > Individer och gemenskaper > Identitet och livsstil > Vuxna och äldre
Ämnesord:
Burman, Anders 1928-2013, Musik, Musiker, Tonsättare
Utbildningsnivå:
Allmänbildande

Alla program i Personligt plus

Mer allmänbildande & musik

Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaUR Samtiden - Bokmässan 2014

Abba - The Seminar

Musikjournalisten Jan Gradvall diskuterar bilden av popgruppen Abba tillsammans med Ingmarie Halling, som var bandets kostymör, och fotografen Bengt Wanselius.Moderator: Mattias Hansson, chef för Abba The Museum. Inspelat på Bokmässan i Göteborg 28 september 2014. Arrangör: Bonnier fakta och Max Ström.

Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
LyssnaBarnaministeriet dokumentär

Hiphop-tjejerna i Göteborg

I ungdomshuset Radar 72 i en av Göteborgs förorter har ett stort gäng tjejer samlats. De är på väg att starta ett eget hiphop-kollektiv som heter Gangshebang, under rapparen Peshis ledning. Musiken blir ett sätt att använda sin energi till något bra och samtidigt berätta sin historia.

Fråga oss