Titta

Strålning, forskning och heta hjärnor

Strålning, forskning och heta hjärnor

Programmet är inte tillgängligt

Det här programmet går inte längre att spela upp på UR Skola.

Dela

Strålning, forskning och heta hjärnor

Produktionsår:
Längd:

Hur påverkas vår hälsa av elektromagnetisk strålning? Rapporter visar på att strålningen har effekter som inlärningsstörningar, ett försvagat immunförsvar, genetiska skador och minskad fertilitet. Men resultaten tolkas på olika sätt och forskarvärlden är splittrad. Inom EU har det gjorts en samordnad forskningssatsning i tolv olika laboratorier där man undersökte om mobiltelefoner, som höll sig inom det lagliga gränsvärdet för strålning, hade några biologiska effekter. Vi möter forskare från olika länder som berättar om aktuell forskning inom området, och personer som är överkänsliga mot elektromagnetisk strålning. Från Sverige medverkar Leif Salford, professor i neurokirurgi vid Lunds universitet, Lennart Hardell, adjungerad professor i onkologi vid Universitetssjukhuset Örebro, samt Olle Johansson, universitetslektor och forskare vid Karolinska Institutet.

Ämnen:
Biologi, Idrott och hälsa > Hälsa och livsstil > Hälsa och friskvård
Ämnesord:
Elektromagnetisk strålning, Medicin, Miljömedicin
Utbildningsnivå:
Högskola

Mer högskola & biologi

Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaUR Samtiden - Samhällets utmaningar

Skogen som kolsänka

Johan Bergh, forskare i sydsvensk skogsvetenskap vid Sveriges lantbruksuniversitet, förklarar hur olika faktorer i klimatet påverkar kolbalansen i skogen. Moderator: Sverker Olofsson. Inspelat 5 mars på SLU i Umeå. Arrangör: Umeå universitet och SLU.

Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
LyssnaBarnaministeriet Dokumentär

Jennifer fick narkolepsi

Jennifer Blom är 14 år och har narkolepsi. Sjukdomen började ett par veckor efter att hon vaccinerat sig mot svininfluensan 2009. Hon berättar om vardagen med kataplexier, konstant trötthet och beroendeframkallande mediciner.

Fråga oss