Titta

Strålning, forskning och heta hjärnor

Strålning, forskning och heta hjärnor

Programmet är inte tillgängligt

Det här programmet går inte längre att spela upp på UR Skola.

Strålning, forskning och heta hjärnor

Produktionsår:
Längd:

Hur påverkas vår hälsa av elektromagnetisk strålning? Rapporter visar på att strålningen har effekter som inlärningsstörningar, ett försvagat immunförsvar, genetiska skador och minskad fertilitet. Men resultaten tolkas på olika sätt och forskarvärlden är splittrad. Inom EU har det gjorts en samordnad forskningssatsning i tolv olika laboratorier där man undersökte om mobiltelefoner, som höll sig inom det lagliga gränsvärdet för strålning, hade några biologiska effekter. Vi möter forskare från olika länder som berättar om aktuell forskning inom området, och personer som är överkänsliga mot elektromagnetisk strålning. Från Sverige medverkar Leif Salford, professor i neurokirurgi vid Lunds universitet, Lennart Hardell, adjungerad professor i onkologi vid Universitetssjukhuset Örebro, samt Olle Johansson, universitetslektor och forskare vid Karolinska Institutet.

Ämnen:
Biologi, Idrott och hälsa > Hälsa och livsstil > Hälsa och friskvård
Ämnesord:
Elektromagnetisk strålning, Medicin, Miljömedicin
Utbildningsnivå:
Högskola

Mer högskola & biologi

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
TittaUR Samtiden - Samhällets utmaningar

Markanvändningen i utvecklingsländer

Mats Sandewall, forskare i skogsresurser vid SLU, berättar om hur vi har sett på skog och mark genom tiderna. Rätt användning av skog och mark kan ge utvecklingsländerna den framåtrörelse de behöver. Moderator: Sverker Olofsson. Inspelat 5 mars på SLU i Umeå. Arrangör: Umeå universitet och SLU.

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
LyssnaBildningsbyrån - sex

Vad behöver man egentligen veta?

Det finns högstadieelever som tror att barn kläcks ur ägg. Andra experimenterar med avancerat sex på webben. Klarar skolans sex- och samlevnadsundervisning av att tillgodose ungdomars enormt skiftande behov av kunskap och vägledning?

Fråga oss