Titta

Maten - en global utmaning

Maten - en global utmaning

Om Maten - en global utmaning

Efterfrågan på livsmedel förväntas öka till det dubbla inom fyrtio år. Hur världens växande befolkning ska förses med mat är en global utmaning. Endast fyra procent av jordens yta går att använda till odling och förändringar i klimatet påverkar tillgången till vatten och bränsle. Kan växtförädling, ny teknologi och nya sätt att tänka ge oss ett effektivare jordbruk? Vi följer med Jimmy Doherty på en global upptäcktsresa för att ta reda på om världens bönder kommer att kunna försörja oss i framtiden.

Till första programmet

Maten - en global utmaning : Brasilien

Programmet är inte tillgängligt

Det här programmet går inte längre att spela upp på UR Skola.

Brasilien

Avsnitt 1 av 4

Produktionsår:
Längd:

I jakten på nya idéer, ny teknologi och nya grödor besöker Jimmy Doherty Brasilien, ett land nästan tjugo gånger större än Sverige, med enorma jordbruksarealer och utvecklingsmöjligheter. Han möter jordbrukets entreprenörer som utvecklar såväl biobränslen som nya förädlade grödor som kan motstå klimatförändringar. Han träffar också nytänkare som tror sig veta hur man räddar Amazonas regnskog för framtiden och hur giftig mark kan omvandlas till kraftpaket för livsmedelsproduktion.

Ämnen:
Biologi > Djur och natur > Naturbruk > Jordbruk, Hem- och konsumentkunskap, Miljö > Hållbar utveckling
Ämnesord:
Brasilien, Hållbar utveckling, Kemisk industri, Kemisk teknik, Lantbruk, Livsmedel, Livsmedelsindustri, Miljöfrågor, Naturvetenskap, Teknik
Utbildningsnivå:
Allmänbildande

Alla program i Maten - en global utmaning

Mer allmänbildande & biologi

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
TittaUR Samtiden - Bokmässan 2014

Mor och dotter - en galen relation?

Författaren Lotta Lundberg och författaren och läkarstudenten Negar Naseh samtalar om mor och dotter-relationer och om psykisk sjukdom. De samtalar om hur man med hjälp av språket levandegör både det sjuka och det friska. Moderator: Nina Eidem. Inspelat på Bokmässan i Göteborg den 26 september 2014. Arrangör: Natur & Kultur.

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
LyssnaI sängen med Anna

Hjärta och smärta

Ardeshir är ihop med Hakan som bor Tyskland, ett distansförhållande både eggar och smärtar. De har ett intensivt sexliv och när de är ifrån varandra får de ha websex.

Fråga oss