Titta

Torget

Torget

Om Torget

"Torget - berättelser om människor i ett svenskt samhälle" var en serie dokumentärer om livet kring Mariatorget på Söder i Stockholm som spelades in under slutet på 70-talet. Ur denna serie görs här två återblickande program. Ett om den utomparlamentariska rörelse som hade som mål att bevara de gamla husen, hindra lyxsaneringar och rädda miljön. Dessa aktioner tog sig inte bara tumultartade utan också konstnärliga uttryck. Bland annat skrevs en opera, Mullvadsoperan. Parallellt med de politiska aktionerna fanns ett annat liv, småföretagarnas och entreprenörernas. Om dessa handlar det om i andra programmet.

Till första programmet

Torget: Kampen om torget

Du måste logga in för att nå programmet!

Du behöver logga in via till exempel en mediecentral för att kunna titta eller lyssna på det här programmet.

Se programmet via din mediecentral

Dela

Kampen om torget

Avsnitt 1 av 2

Produktionsår:
Längd:

1977 flyttade ca 125 personer in i det rivningshotade kvarteret Mullvaden på Söder i Stockholm. De fyra husen blev under ett år en fristad för unga och gamla som ville bevara Söder. Här skrevs poesi och musik, och även en opera: en mäktig musikal om hur bönderna förlorade sin jord och hur industrialismen lockade folket till staden. Men sedan kom polisen. Fler aktioner skulle följa i den utomparlamentariska kampen mot lyxsaneringar och rivningshot i Stockholm. Kvarteret Jernet var nästa bostadsområde som aktivisterna ville försvara.

Ämnen:
Historia > Efter ca 1900 > Efterkrigstiden, Samhällskunskap
Ämnesord:
Bostadsockupation, Politik, Proteströrelser, Samhällsvetenskap, Statskunskap, Stockholm, Utomparlamentariska metoder
Utbildningsnivå:
Högskola

Alla program i Torget

Spelbarhet:
UR Access
Längd:
TittaTorget

Kampen om torget

Avsnitt 1 av 2

Vi berättar om kampen för att rädda några kvarter på Söder i Stockholm i slutet av 70-talet. Aktionerna tog sig inte bara tumultartade utan också konstnärliga uttryck.

Produktionsår:
2010
Utbildningsnivå:
Högskola
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Access
Längd:
TittaTorget

Livet kring torget

Avsnitt 2 av 2

Om småföretagen kring Mariatorget på Söder runt 1980. Hur såg deras dröm ut och hur blev verkligheten?

Produktionsår:
2010
Utbildningsnivå:
Högskola
Beskrivning

Mer högskola & historia

Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaUR Samtiden - Stockholm Literature 2014

Den moderna samtidsromanen

Den finsk-estniska författaren Sofi Oksanen samtalar med den ryske författaren Michail Sjisjkin. De diskuterar historisk skuld och hur man skriver samtidshistoria i romanform. Oksanen berättar att topplistorna i Finland över populära böcker nästan alltid innehåller en bok om Ryssland och att man som finsk författare knappt kan skriva något om det förflutna utan att nämna Ryssland. Moderator: Stefan Ingvarsson. Inspelat den 26 oktober 2014 på Moderna museet i Stockholm. Arrangör: Stockholms litteraturfestival.

Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
LyssnaBildningsbyrån - historia

Darwin eller Gud

Hur mottogs Darwins utvecklingslära i Sverige?

Fråga oss