Titta

Tema: Framtidens berättande

Tema: Framtidens berättande

Programmet är inte tillgängligt

Det här programmet går inte längre att spela upp på UR Skola.

Dela

Tema: Framtidens berättande

Produktionsår:
Längd:

Berättandet är en passion för många. Att kunna förmedla något till andra är såväl glädjande som ett sätt att söka kontakt och dela med sig av sig själv. Vi får möta människor som har något viktigt att berätta, och vi försöker också ringa in hur framtidens berättande kommer att se ut. Medverkande: serietecknaren Åsa Grenvall, författaren och journalisten Maria Sveland, litteraturvetaren Christina Olin-Scheller, poeten och författaren Solja Krapu, Författarförbundets ordförande Mats Söderlund och författaren Pernilla Glaser. Programledare: Johanna Koljonen.

Ämnen:
Svenska > Muntlig framställning och retorik, Svenska > Språkbruk
Ämnesord:
Berättande, Böcker och läsning, Litteratursociologi, Litteraturvetenskap, Retorik, Skolbibliotek, Språkvetenskap
Utbildningsnivå:
Lärarfortbildning

Mer lärarfortbildning & svenska

Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaUR Samtiden - Flerspråkighet i fokus

Metodiken Reading to learn för alla

Metodiken Reading to learn, R2L, går ut på att påverka elevers läs- och skrivkunnighet. Läraren och kompetensutvecklaren Ann-Christin Lövstedt berättar om olika undervisningsstrategier i R2L. Inspelat 13 mars 2014 i Folkets hus i Stockholm. Arrangör: Gothia fortbildning.

Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
LyssnaRetorik i stort och smått

Barn vill förstå vad föräldrarna menar

Går det att uppfostra utan tjat och ständiga konflikter? Specialpedagog Christel Ingvarsson svarar på frågor om föräldraskapets retorik. Hon menar att barn vill samarbeta, om de bara kan.

Fråga oss