Titta

Vädret är inte som förr

Vädret är inte som förr

Om Vädret är inte som förr

Hur påverkar klimatförändringarna människors liv? Vi gör nedslag i Danmark, Malawi i Afrika samt den indiska delstaten Bihar.

Till första programmet

Vädret är inte som förr: Vinnare och förlorare

Programmet är inte tillgängligt

Det här programmet går inte längre att spela upp på UR Skola.

Dela

Vinnare och förlorare

Avsnitt 1 av 2

Produktionsår:
Längd:

Hur har klimatförändringarna och den nya uppkomna vädersituationen förändrat livet för människor i olika delar av världen? I Malawi i Afrika försenas skörden av torkan och i den indiska delstaten Bihar dränks grödorna av översvämningar. Ingen skörd betyder utebliven mat på bordet och redan i dag lever en halv miljard indier under fattigdomsgränsen. Däremot kan bönderna i Danmark dra nytta av ett varmare klimat och odla nya grödor. Det är väderförändringar på gott och ont - förlorarna är de fattigaste på jorden som inte har resurser att hantera förändringar.

Ämnen:
Geografi > Klimat och vegetation, Miljö > Klimatförändringar
Ämnesord:
Bihar (Indien), Danmark, Geofysik, Klimatförändringar, Malawi, Meteorologi, Naturvetenskap
Utbildningsnivå:
Allmänbildande

Alla program i Vädret är inte som förr

Mer allmänbildande & geografi

Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaEn bok, en författare

Pekingsyndromet

Journalisten och Kinakännaren Ola Wong har bott och rapporterat från Kina i många år. Välståndet och produktionen i landet ökar, och om Kinas provinser vore länder hade 15 av dem funnits med bland världens 50 rikaste. "Pekingsyndromet" handlar om hur den nya supermaktens ekonomi och politik fungerar och om varför det är en miljökatastrof för världen. Intervjuare: Marika Griehsel.

Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaEn bok, en författare

Afrika vänder

Sten Rylander, tidigare ambassadör, har i över trettio år följt den afrikanska utvecklingen på nära håll. Han menar att kontinenten har stor framtidspotential i kraft av rika naturresurser och en växande konsumentmarknad. Samtidigt är fattigdomen fortfarande utbredd och inkomstklyftorna ökar. Intervjuare: Marika Griehsel.

Fråga oss