Titta

Vädret är inte som förr

Vädret är inte som förr

Om Vädret är inte som förr

Hur påverkar klimatförändringarna människors liv? Vi gör nedslag i Danmark, Malawi i Afrika samt den indiska delstaten Bihar.

Till första programmet

Vädret är inte som förr : Vinnare och förlorare

Programmet är inte tillgängligt

Det här programmet går inte längre att spela upp på UR Skola.

Vinnare och förlorare

Avsnitt 1 av 2

Produktionsår:
Längd:

Hur har klimatförändringarna och den nya uppkomna vädersituationen förändrat livet för människor i olika delar av världen? I Malawi i Afrika försenas skörden av torkan och i den indiska delstaten Bihar dränks grödorna av översvämningar. Ingen skörd betyder utebliven mat på bordet och redan i dag lever en halv miljard indier under fattigdomsgränsen. Däremot kan bönderna i Danmark dra nytta av ett varmare klimat och odla nya grödor. Det är väderförändringar på gott och ont - förlorarna är de fattigaste på jorden som inte har resurser att hantera förändringar.

Ämnen:
Geografi > Klimat och vegetation, Miljö > Klimatförändringar
Ämnesord:
Bihar (Indien), Danmark, Geofysik, Klimatförändringar, Malawi, Meteorologi, Naturvetenskap
Utbildningsnivå:
Allmänbildande

Alla program i Vädret är inte som förr

Mer allmänbildande & geografi

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
TittaKina om Kina - syntolkat

En ny generation

Kinas ungdomar arbetar och pluggar hårt för att ta över välståndet som föräldrarna byggt upp. Högskoleproven är så pressande att skolor erbjuder uppiggande intravenöst. 24-åriga Tian är från en fattig bergsby och har blivit en framgångsrik affärskvinna. Tians klassresa är en spegelbild av Kinas utveckling. Men de flesta som lämnat hembyn är lågavlönade migrantarbetare. Det är de som byggt det nya Kina.

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
TittaUR Samtiden - EAT 2016

Lilla landets stora berättelse

Premiärminister Tuilaepa Fatialofa Lupesoliai Sailele Malielegaoi berättar om förhållandena på Samoa, där 94 procent av invånarna är klassade som överviktiga enligt Världshälsoorganisationen (WHO). Den globala uppvärmningen av haven är ett faktum för fiskeindustrin, för Mangroveskogen och för befolkningen i de 260 byarna som traditionellt lever på att skörda bananer och kakaobönor. Inspelat den 13 juni 2016 på Clarion Sign, Stockholm. Arrangör: Eat Stockholm food forum.

Fråga oss