Lyssna

Hångla

Hångla

Om Hångla

Programmet som inte tycker att någon fråga om sex och relationer är oviktig, pinsam eller för knasig. Hångla är den kompis eller storasyster som kanske inte finns där när man som mest behöver dem. Hångla är en oas där man som tonåring tas på allvar men även får garva åt situationer, historier och kanske åt sig själv. Programledare: Nisse Edwall. Säsong 1.

Till första programmet

Hångla : Program 1

Programmet är inte tillgängligt

Det här programmet går inte längre att spela upp på UR Skola.

Program 1

Avsnitt 1 av 40

Produktionsår:
Längd:
Tillgängligt till:

Vad gör man som trettonåring om den man är ihop med inte vågar hångla? Komikern och skådespelaren Sissela Benn, känd för sin rollfigur Filippa Bark, berättar om sitt första förhållande. Hon berättar också om hur hon i tioårsåldern övade på kyssar och petting med sina kompisar. Dessutom: Hur gör man för att få orgasm och hur kan man vara säker på att man fått en? Är man bög för att man tittar på bögporr? Det är några av frågorna som sexualupplysaren Reyhaneh svarar på.

Ämnen:
Biologi > Kropp och hälsa > Sexualkunskap
Ämnesord:
Sexologi, Sexualkunskap, Ungdomar
Utbildningsnivå:
Grundskola 7-9

Alla program i Hångla

Hångla
Hångla
Hångla
Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
LyssnaHångla

Penga Per

Avsnitt 1 av 32

Rapparen Penga Per berättar hur det var att vara den enda hiphopparen på sin högstadieskola och om blygheten inför tjejer han var intresserad av. Sexualupplysaren Manne Forssberg svarar på frågor.

Produktionsår:
2013
Utbildningsnivå:
Grundskola 7-9
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
LyssnaHångla

Frågespecial

Avsnitt 2 av 32

Sexualupplysaren Manne Forssberg ger tips på strategier för att man inte ska glömma eller strunta i kondom, hur man ska bete sig om man misstänker att en kompis skär sig och vad man ska göra om snoppen luktar konstigt.

Produktionsår:
2013
Utbildningsnivå:
Grundskola 7-9
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
LyssnaHångla

Nadja Jebril

Avsnitt 3 av 32

Puberteten kom tidigt för Nadja Jebril. Killarnas blickar blev jobbiga och hon började röra sig mera blygsamt. Sexexperten svarar på lyssnarnas frågor om analsex, abort och oskyddat sex.

Produktionsår:
2013
Utbildningsnivå:
Grundskola 7-9
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
LyssnaHångla

Frågespecial

Avsnitt 4 av 32

Sexualupplysaren Lisa Larsson reder ut var gränsen för sex går. Hur man undviker att det gör ont första gången vid sex, vad muspruttar egentligen är. Samt åtgärder man måste vidta om man ska ha analsex.

Produktionsår:
2013
Utbildningsnivå:
Grundskola 7-9
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
LyssnaHångla

Fille

Avsnitt 5 av 32

Fille från rap-duon Ison & Fille blev av med oskulden på en finlandsfärja. Det skedde under en klassresa i 9:an och även om det var skönt att få det gjort var det ingen höjdare rent sexuellt.

Produktionsår:
2013
Utbildningsnivå:
Grundskola 7-9
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
LyssnaHångla

Frågespecial

Avsnitt 6 av 32

Sexualupplysaren Lisa Larsson reder ut hur säkert det är att ha oskyddat samlag under så kallade säkra perioder. Hon svarar också på frågor om könshår, kondomer, olycklig kärlek och varför man kan bli kissnödig efter man onanerat.

Produktionsår:
2013
Utbildningsnivå:
Grundskola 7-9
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
LyssnaHångla

Daniel Paris

Avsnitt 7 av 32

Bloggaren och tv-profilen Daniel Paris kände aldrig att han passade in i tonåren. Han var en av få som såg utländsk ut, han led av acne och han tyckte det var otroligt jobbigt att vara först med puberteten.

Produktionsår:
2013
Utbildningsnivå:
Grundskola 7-9
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
LyssnaHångla

Frågespecial

Avsnitt 8 av 32

Sexualupplysaren Manne Forssberg ut hur stor en genomsnittlig snopp är. Han svarar också på frågor om att komma för fort, gruppsex, oralsex och abort.

Produktionsår:
2013
Utbildningsnivå:
Grundskola 7-9
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
LyssnaHångla

Rapparen Blues

Avsnitt 9 av 32

Rapparen Blues berättar om kyssar, hångel och kärleksminnen från sina tonår. Sexualupplysaren Manne Forssberg ger råd om hur man gör när man suger av en kille och vad man kan göra om ens flickvän inte får orgasm.

Produktionsår:
2013
Utbildningsnivå:
Grundskola 7-9
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
LyssnaHångla

Frågespecial

Avsnitt 10 av 32

Sexualupplysaren Manne Forssberg reder ut hur man vet om man är homosexuell, vad man ska göra om man har rikliga flytningar och varför det kan vara obehagligt att ta direkt på klitoris. Han svarar också på frågor om finnar, spermier och ”sexytalk.”

Produktionsår:
2013
Utbildningsnivå:
Grundskola 7-9
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
LyssnaHångla

Johanna Nilsson

Avsnitt 11 av 32

Författaren Johanna Nilsson kände sig utanför under hela tonåren. Men hon hade bäst resultat på proven och var stolt över att vara plugghäst. Sexexperten svarar på lyssnarnas frågor om ätstörningar, internetporr och ger råd till dem som känner osäkerhet vid sex.

Produktionsår:
2013
Utbildningsnivå:
Grundskola 7-9
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
LyssnaHångla

Frågespecial

Avsnitt 12 av 32

Vad kan man göra om man är lesbisk och inte vill slicka? Hur ska man våga ta initiativet till att kyssa den man är ihop med? Kan sperman ta slut om man runkar för mycket? Dessa och andra frågor svarar sexualupplysaren Manne Forssberg på.

Produktionsår:
2013
Utbildningsnivå:
Grundskola 7-9
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
LyssnaHångla

Martin Rolinski

Avsnitt 13 av 32

Artisten Martin Rolinski berättar om hur det var att inte få vara sig själv i högstadiet. Han delar med sig av sin första kyss och den underbara känslan av att äntligen få på gymnasiet. Sexualupplysaren Hanna Weber Vernét ger råd om hur man gör när ens kompisar dricker och man själv inte vill dricka. Och hur man botar klamydia?

Produktionsår:
2013
Utbildningsnivå:
Grundskola 7-9
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
LyssnaHångla

Frågespecial

Avsnitt 14 av 32

Vad skall man göra om kuken slaknar när man skall ha sex och är det normal att runka med trosor? Sexualupplysaren Hanna Weber-Vernét på lyssnarnas frågor om transsexualism och fittutseenden och så ger hon onanitips.

Produktionsår:
2013
Utbildningsnivå:
Grundskola 7-9
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
LyssnaHångla

Robin Stjernberg

Avsnitt 15 av 32

Sångaren Robin Stjernberg berättar hur han blev tillsammans med sin första tjej. Och om hur han droppade det grabbiga killgänget i sjuan och hittade sig själv.

Produktionsår:
2013
Utbildningsnivå:
Grundskola 7-9
Beskrivning
Visa fler

Mer grundskola 7-9 & biologi

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
TittaFöräldrasnack om droger

Hantera din oro

Samtalen med tonåringar om alkohol och droger kan vara lika mardrömslika som de är viktiga. Författaren Moa Herngren, entreprenören Micke Gunnarsson och föräldravandraren Ulrica Stålhem, psykologen Martin Forster och socionomen Lotta Åberg ger tips och råd hur man kan prata med sin tonåring utan att det väcker motstånd och tystnad.

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
LyssnaTänk till snackar stress

Skönhetsideal

Idealen om hur en tandrad, en midja, en rumpa eller ett ansikte ska se ut kan vara svåra att värja sig emot. Jakten på det perfekta utseendet kan göra att vi svälter oss eller tränar sönder våra kroppar. Vi hör Nawar berätta om en tuff period med alldeles för mycket träning. Psykiatriforskaren Emma Frans ger oss perspektiv på idealen då och nu och berättar om varför vi är svaga för ytliga ideal. Vi ringer upp kändisfotografen Bobby Oduncu och frågar honom om hans digitala drömparadis.

Fråga oss