Titta

UR Samtiden - Gud, men vart tog Kristus vägen?

UR Samtiden - Gud, men vart tog Kristus vägen?

Om UR Samtiden - Gud, men vart tog Kristus vägen?

Seminariium arrangerat av S:ta Katharinastiftelsen i Stockholm. Åke Bonnier, domprost Stockholm, samtalar på temat Gud, men vart tog Kristus vägen? med Susanne Wigorts Yngvesson, teol.dr etik, Teologiska högskolan. Samtalsledare är S:ta Katharinastifelsens direktor Madeleine Åhlstedt.

Till första programmet

UR Samtiden - Gud, men vart tog Kristus vägen?: I fokus: Gud och KristusDela

Vill du länka till en del av programmet? Välj starttid där spelaren ska börja och välj sluttid där den ska stanna. 

Länken till ditt klipp hamnar i rutan "Länk till klipp".

I fokus: Gud och Kristus

Produktionsår:
Längd:
Tillgängligt till:

Åke Bonnier, domporst i Stockholm, samtalar med Susanne Wigorts Yngvesson, teol.dr etik, Teologiska högskolan. Samtalsledare är S:ta Katharinastiftelsens direktor Madeleine Åhlstedt. Det är lättare att komma undan med Gud, menar Susanne Wigorts Yngvesson. Gud kan vi komma överens om, säger hon. Blandar vi in Kristus så blir det mycvket mer radikalt. Och var det Kristus eller Jesus som dog på korset? Arrangör: S:ta Katharinastiftelsen i Stockholm.

Ämnen:
Religionskunskap > Kristendom
Ämnesord:
Dogmatik, Kristendomen, Religion, Tro
Utbildningsnivå:
Allmänbildande

Alla program i UR Samtiden - Gud, men vart tog Kristus vägen?

Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaUR Samtiden - Gud, men vart tog Kristus vägen?

I fokus: Gud och Kristus

Åke Bonnier, domprost i Stockholm, samtalar med Susanne Wigorts Yngvesson, teol.dr etik, Teologiska högskolan. Samtalsledare är S:ta Katharinastiftelsens direktor Madeleine Åhlstedt. Arrangör: S:ta Katharinastiftelsen.

Produktionsår:
2010
Utbildningsnivå:
Allmänbildande
Beskrivning

Mer allmänbildande & religionskunskap

Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaUR Samtiden - Bokmässan 2014

Bibelns kulturhistoria

Ola Wikander är religions- och språkvetare och har skrivit boken ”Gud är ett verb”. Han berättar här om hur aktuella tankarna och texterna i Gamla testamentet fortfarande är. Moderator: Stefan Hilding. Inspelat på Bokmässan i Göteborg den 26 september 2014. Arrangör: Norstedts.

Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
LyssnaBarnaministeriet dokumentär

Klass 4b om tro och religion

Klass 4B på Slättgårdsskolan i Stockholm går på studiebesök i en kyrka. I klassen går elever som är kristna, muslimer, buddhister och ateister och som alla har sina egna tankar om tro. Vi tar del av deras tankar och hör hur de svarar på de stora frågorna. Hur skapades världen? Varför måste man dö? Finns helvetet?

Fråga oss