Titta

UR Samtiden - TED Talks

UR Samtiden - TED Talks

Om UR Samtiden - TED Talks

Succétalarna från TED Talks talar om det ämne de brinner för. Idéer värda att sprida från kultur och nöje till vetenskap.

Till första programmet

UR Samtiden - TED Talks: Hav av plast

Programmet är inte tillgängligt

Det här programmet går inte längre att spela upp på UR Skola.

Dela

Hav av plast

Produktionsår:
Längd:

Charles Moore var en av de sjömän som först lade märke till de enorma mängder plast som flyter runt som gigantiska sopfält i Stilla havet. Han berättar hur plasten flyter med strömmarna i årtionden utan att brytas ned. Charles Moore är ansvarig för forskningsfartyget Algalita och en havsforskningstiftelse döpt efter skeppet. Han visar vilka effekter plasten får för havet, och de djur som lever där. Och också vad vi konsumenter kan göra.

Ämnen:
Biologi, Miljö, Övrigt
Ämnesord:
Miljöfrågor, Miljöförstöring, Naturvetenskap, Plastavfall
Utbildningsnivå:
Allmänbildande

Alla program i UR Samtiden - TED Talks

Mer allmänbildande & biologi

Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaEn bok, en författare

Upplev Sveriges natur

Programledaren Martin Emtenäs och fotografen Mikael Gustafsson har besökt några av vårt lands vackraste naturområden. I ”Upplev Sveriges natur” skildras nästan hundra naturupplevelser – från storslagna landskapsvyer till särpräglade detaljer. Intervjuare: Birger Schlaug.

Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
LyssnaI sängen med Anna

Nära dig

På helgerna hjälper Veronicas make Conny henne själv för att de ska får vara i fred. Hon njuter av deras sexliv trots förlamningen nedanför midjan.

Fråga oss