Titta

UR Samtiden - TED Talks

UR Samtiden - TED Talks

Om UR Samtiden - TED Talks

Succétalarna från TED Talks talar om det ämne de brinner för. Idéer värda att sprida från kultur och nöje till vetenskap.

Till första programmet

UR Samtiden - TED Talks : Hav av plast

Programmet är inte tillgängligt

Det här programmet går inte längre att spela upp på UR Skola.

Hav av plast

Produktionsår:
Längd:

Charles Moore var en av de sjömän som först lade märke till de enorma mängder plast som flyter runt som gigantiska sopfält i Stilla havet. Han berättar hur plasten flyter med strömmarna i årtionden utan att brytas ned. Charles Moore är ansvarig för forskningsfartyget Algalita och en havsforskningstiftelse döpt efter skeppet. Han visar vilka effekter plasten får för havet, och de djur som lever där. Och också vad vi konsumenter kan göra.

Ämnen:
Biologi, Miljö, Övrigt
Ämnesord:
Miljöfrågor, Miljöförstöring, Naturvetenskap, Plastavfall
Utbildningsnivå:
Allmänbildande

Alla program i UR Samtiden - TED Talks

Mer allmänbildande & biologi

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
TittaEn bok, en författare

Alltid nåbar, aldrig ifred

Läkaren Nisse Simonson jämför sin uppväxt på 1940-talet med dagens genomdatoriserade samhälle. I boken "Alltid nåbar, aldrig ifred" resonerar han kring vad all tid framför skärmar gör med människan. Intervjuare: Ulrika Kärnborg.

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
LyssnaI sängen med Anna

Du och jag och de andra

Krister, Julia, Andreas och Sofie är polyamorösa. Det innebär att de har flera sexuella och romantiska relationer som pågår samtidigt.

Fråga oss