Titta

Världens språk

Världens språk

Om Världens språk

Om språk - runt om i hela världen. Hur används språk politiskt? Och hur kan språk både föra samman och splittra människor? Möt människor vars liv och öden påverkats och styrts av deras språk. Som Hayate vars språk ladino troligtvis dör med hans generation. Och Dilsa vars språk kurdiska definierar hela hennes identitet. I Tibet protesterar tibetanerna mot Kinas krav att eleverna måste tala rikskinesiska och i Rwanda byts det officiella språket ut från franska till engelska. Våra reportrar Sara Murillo Cortes och Tigran Feiler reser jorden runt för att skildra hur språket påverkar och påverkas just nu. Håller spanskan på att ta över hela USA? Och kommer Belgien att delas i två språkligt definierade länder? Programledare: Fatima Varhos. Säsong 1.

Till första programmet

Världens språk : Rätten till ett språk

Du måste logga in för att nå programmet!

Du behöver logga in via till exempel en mediecentral för att kunna titta eller lyssna på det här programmet.

Se programmet via din mediecentral

Rätten till ett språk

Avsnitt 5 av 8

Produktionsår:
Längd:

Att klassas som minoritetsspråk kan vara räddningen för Europas små språk - om de talas i ett EU-land. I Bosnien, som ännu inte är medlem i EU, har romani och romerna en mycket låg status. Vi besöker ett barnhem i Sarajevo där romska barn bland annat får lära sig att tala sitt eget språk. Det är idag 50 miljoner människor i Europa som talar ett minoritetsspråk eller ett regionalt språk. Vi träffar Ann-Helene Laestadius för att höra hur mycket av hennes samiska identitet som ligger i språket. Dessutom samtalar Fatima med Aoife Ní Thuairisg om iriskan på Irland.

Ämnen:
Modersmål och minoritetsspråk > Romani chib, Modersmål och minoritetsspråk > Samiska, Svenska > Språkbruk
Ämnesord:
Iriska språket, Minoritetsspråk, Romani, Samiska språk, Språk och identitet, Språkvetenskap
Utbildningsnivå:
Gymnasieskola, Lärarfortbildning

Alla program i Världens språk

Mer modersmål och minoritetsspråk

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
Titta Moderna spökhistorier - meänkieli

Vikarien

Min klass är vanligtvis stökig, men när en ny vikarie tar över blir alla tysta. Jag anar en kuslig hemlighet.

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
Lyssna Pengasagor - romani chib/arli

Dyr eller billig mat?

Fanny har åkt motorcykel till Halmstad. Där träffar hon Fatima som pratar romani arli. Det blir mer bus, fortsatt låtsasbråk och prat om billig eller dyr mat.

Fråga oss