Titta

UR Samtiden - Modesnack

UR Samtiden - Modesnack

Om UR Samtiden - Modesnack

Vilka utmaningar och möjligheter står vi inför om vi vill skapa en mer hållbar modeindustri? Och varför klär vi oss egentligen? Vad är förhållandet mellan kläder och sex? Och går det att odla tomater på dina gamla kläder? Tre samtal om modets framtid och hur ett mer hållbart mode kan utvecklas. Arrangerat av Antonia Ax:son Johnsons stiftelse för miljö och utveckling.

Till första programmet

UR Samtiden - Modesnack: Ett mode för framtiden

Programmet är inte tillgängligt

Det här programmet går inte längre att spela upp på UR Skola.

Dela

Ett mode för framtiden

Produktionsår:
Längd:

Vilka utmaningar och möjligheter står vi inför om vi vill skapa en mer hållbar modeindustri? Och varför klär vi oss, egentligen? Vad är förhållandet mellan kläder och sex? Ett samtal mellan Micke Schiller, Acne, Clemes Thornqvist från Textilhögskolan, Sanna Due från Naturvårdsverket, Indiskas vd Sofie Gunlof, Arkitekturmuseets Sandra Nolgren, Mikael Karlsson från Svenska naturskyddsföreningen, Jacob Östberg från Centrum för modevetenskap och Noirs Peter Ingwersen. Moderator och inledningstalare är Micke Schragger.

Ämnen:
Slöjd > Textil och mode
Ämnesord:
Beklädnadsindustri, Beklädnadsvaror, Kläder, Mode, Teknik, Textilier, Textilindustri
Utbildningsnivå:
Allmänbildande

Alla program i UR Samtiden - Modesnack

Mer allmänbildande & slöjd

Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaEn bok, en författare

Banbrytande mode

Rödmålade läppar, p-pillret, Coco Chanel och Yves Saint-Laurent är några av de fenomen, innovationer och personer som har ändrat modet på ett banbrytande sätt. Karina Ericsson Wärn berättar om modets växlingar. Intervjuare: Kerstin Brunnberg.

Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
LyssnaBarnaministeriet dokumentär

Funki models

Ellinor Idarsson och Nicole Khayati är med i Funki models. Båda är intresserade av smink och mode men också av att få en möjlighet att kunna påverka modebranschen. Vilka kroppar är det som får synas i modereportagen? Spelar det någon roll om modellerna sitter i rullstol? Ellinor och Nicole har gemensamma intressen men olika mål för framtiden. En av dem vill satsa på modellandet och den andra vill jobba med mänskliga rättigheter.

Fråga oss