Titta

UR Samtiden - Nytänk på schemat

UR Samtiden - Nytänk på schemat

Om UR Samtiden - Nytänk på schemat

Det talas mycket om skolans kris, och om den låga nivån på svenska elevers kunskaper. Men det finns också förslag på lösningar på många av skolans problem. Sex forskare visar i "Nytänk på schemat" nya sätt att tänka för skolan. De är inte bara teoretiska forskare utan också praktiskt verksamma som lärare. Här diskuteras bland annat lässvårigheter och matematik. En lärarpanel har valt ut talarna. Moderator är Therese Mabon, vd för arrangören Skolporten.

Till första programmet

UR Samtiden - Nytänk på schemat: Datorn gör det lättare att läsa

Programmet är inte tillgängligt

Det här programmet går inte längre att spela upp på UR Skola.

Dela

Datorn gör det lättare att läsa

Produktionsår:
Längd:

Datorn är ett av våra bästa redskap för att lära barn att läsa. Det gäller framför allt barn som har olika läs- och skrivsvårigheter, säger Maj-Gun Johansson, som jobbat både som speciallärare i Östersund och idag som forskare vid Umeå Universitet. Datorn kan ge eleverna lust att ta till sig orden, säger Maj-Gun Johansson. Det handlar om ordförståelse och avkodning. Ju mer jag läser, desto mer lär jag mig. Hon visar också hur flash-card metoden kan användas i undervisningen.Tankarna och rönen ligger också till grund för hennes avhandling "Datorträning i läsflyt och stavning".

Ämnen:
Pedagogiska frågor > IT, medier och digital kompetens
Ämnesord:
Datorstödd undervisning, Läsinlärning, Lästräning, Pedagogik, Pedagogisk metodik, Pedagogisk psykologi, Undervisning, Undervisningsmateriel
Utbildningsnivå:
Högskola

Alla program i UR Samtiden - Nytänk på schemat

Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaUR Samtiden - Nytänk på schemat

En rättvis lärare blir en bättre lärare

Hur gör man för att bli en lyhörd lärare? Hur gör man för att skapa en relation där man kan nå resultat i undervisningen? Anneli Frelin, forskare i didaktik vid Uppsala universitet och Högskolan i Gävle, säger att det är mycket små skillnader mellan att arbeta med ungdomar och att arbeta med mycket små barn. Arrangör: Skolporten.

Produktionsår:
2011
Utbildningsnivå:
Högskola
Beskrivning

Mer högskola & pedagogiska frågor

Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaUR Samtiden - Lärandets nya landskap

Skolornas förvandling

Dagens skolor är utformade för ett annat samhälle än det vi lever i idag, nämligen som en 1800-talsfabrik som ska utbilda alla på samma sätt efter en nationell standard. Detta hävdar Valerie Hannon, chef för den brittiska organisationen Innovation Unit. Inspelat 5 februari 2014. Arrangör: Stiftelsen DIU (Datorn i utbildningen).

Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
LyssnaBildningsbyrån - sex

Barns sexualitet gör vuxna osäkra

Är det okej att en tvååring onanerar på dagis? Förskolepedagoger efterlyser utbildning och ett gemensamt förhållningssätt. Och en pappa funderar på hur han ska göra för att inte hämma sin dotters sexuella utveckling. RFSU:s frågelåda vittnar om vuxnas funderingar och oro, säger sexualupplysare Maria Bergström.

Fråga oss