Titta

UR Samtiden - Zebraföreläsningar

UR Samtiden - Zebraföreläsningar

Om UR Samtiden - Zebraföreläsningar

Allas rätt till likabehandling oavsett kön, ålder, religion eller etniskt ursprung. Zebraprojektet är ett kompetensutvecklingsprojekt om likabehandling i radio och television. Ludvig Rasmusson, författare och journalist pratar om misshandlade pensionärer och jämställdhetskonsulten Fredrik Lundkvist pekar på 10 myter inom jämställdhetsarbetet.

Till första programmet

UR Samtiden - Zebraföreläsningar : 10 myter om jämställdhet

Programmet är inte tillgängligt

Det här programmet går inte längre att spela upp på UR Skola.

10 myter om jämställdhet

Produktionsår:
Längd:
Tillgängligt till:

"Vi har ändå kommit långt", är myten som kommer på femte plats när Fredrik Lundkvist, jämställdhetskonsult, listar de myter som enligt honom är de 10 värsta inom jämställdhetsarbetet. Om hur synen på jämställdhetsarbetet förändrats sedan 60-talet och varför det kan vara vettigt att ibland vända på frågan.

Ämnen:
Värdegrund > Genus och jämställdhet
Ämnesord:
Genusfrågor, Jämställdhet, Samhällsvetenskap, Sociala frågor
Utbildningsnivå:
Allmänbildande

Alla program i UR Samtiden - Zebraföreläsningar

Mer allmänbildande & värdegrund

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
TittaUR Samtiden - Bokmässan 2015

Arga flickor i bilderboken

Vad gör barn när de blir arga och hur ser arga flickor ut i barnböcker? Författarna Pija Lindenbaum och Ingrid Olsson samtalar om det med moderatorn Erik Titusson. Inspelat under Bokmässan den 25 september 2015 på Svenska Mässan i Göteborg. Arrangör: Lilla Piratförlaget.

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
LyssnaBarnaministeriet dokumentär

Judinnan och muslimen

En judinna och en muslim som är bästa vänner? Ja, så är det för Sarah och Yosra. Stockholmstjejerna åker runt i skolorna och berättar om rasism, fördomar - och vänskap! Deras bakgrund enar dem och deras religioner har mycket gemensamt.

Fråga oss