Titta

UR Samtiden - Zebraföreläsningar

UR Samtiden - Zebraföreläsningar

Om UR Samtiden - Zebraföreläsningar

Allas rätt till likabehandling oavsett kön, ålder, religion eller etniskt ursprung. Zebraprojektet är ett kompetensutvecklingsprojekt om likabehandling i radio och television. Ludvig Rasmusson, författare och journalist pratar om misshandlade pensionärer och jämställdhetskonsulten Fredrik Lundkvist pekar på 10 myter inom jämställdhetsarbetet.

Till första programmet

UR Samtiden - Zebraföreläsningar: 10 myter om jämställdhet

Programmet är inte tillgängligt

Det här programmet går inte längre att spela upp på UR Skola.

Dela

10 myter om jämställdhet

Produktionsår:
Längd:

"Vi har ändå kommit långt", är myten som kommer på femte plats när Fredrik Lundkvist, jämställdhetskonsult, listar de myter som enligt honom är de 10 värsta inom jämställdhetsarbetet. Om hur synen på jämställdhetsarbetet förändrats sedan 60-talet och varför det kan vara vettigt att ibland vända på frågan.

Ämnen:
Värdegrund > Genus och jämställdhet
Ämnesord:
Genusfrågor, Jämställdhet, Samhällsvetenskap, Sociala frågor
Utbildningsnivå:
Allmänbildande

Alla program i UR Samtiden - Zebraföreläsningar

Mer allmänbildande & värdegrund

Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaUR Samtiden Tema

Nätmobbning

Att barn blir mobbade i den digitala världen blir allt vanligare. Nätmobbning sker oftast utan fysisk kontakt, men det kan bli mycket värre än glåpord i en skolkorridor. Vi möter svenska forskare och experter som visar hur nätmobbningen fungerar och kommer med praktiska tips och råd för hur vuxna kan prata med barn om nätmobbning.

Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
LyssnaBarnaministeriet dokumentär

Systerskapet

Linda och Ida tröttnade på att känna sig osäkra och kränkta av vissa killgäng i skolkorridorerna, därför startade de gruppen Systerskapet på S:t Eskils gymnasium i Eskilstuna. I den här gruppen kan både tjejer och killar träffas och prata om saker som de har blivit utsatta för. Det kan till exempel handla om sexism och mobbning. De diskuterar också jämställdhet, könsroller och normer. Trots att många i skolan tycker att Systerskapet är ett bra initiativ, finns det också de som jämställer feminism med manshat och därför har Linda och Ida ibland mött motstånd.

Fråga oss