Lyssna

Hångla

Hångla

Om Hångla

Programmet som inte tycker att någon fråga om sex och relationer är oviktig, pinsam eller för knasig. Hångla är den kompis eller storasyster som kanske inte finns där när man som mest behöver dem. Hångla är en oas där man som tonåring tas på allvar men även får garva åt situationer, historier och kanske åt sig själv. Programledare: Nisse Edwall. Säsong 1.

Till första programmet

Hångla: Program 25

Programmet är inte tillgängligt

Det här programmet går inte längre att spela upp på UR Skola.

Dela

Program 25

Avsnitt 25 av 40

Produktionsår:
Längd:

Artisten Loreen berättar om varför hon valde att väntade länge innan hon hade sex första gången och varför hon tycker att det är viktigt att onanera. Sexualupplysaren Jonas Lemon besvarar frågor om åldersgränser för sex och om hur det funkar med onani om man har mens. Programledare: Nisse Edwall.

Ämnen:
Biologi > Kropp och hälsa > Sexualkunskap
Ämnesord:
Sexologi, Sexualkunskap, Ungdomar
Utbildningsnivå:
Grundskola 7-9

Alla program i Hångla

Säsong 3
Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
LyssnaHångla

Penga Per

Avsnitt 1 av 32

Rapparen Penga Per berättar hur det var att vara den enda hiphopparen på sin högstadieskola och om blygheten inför tjejer han var intresserad av. Sexualupplysaren Manne Forssberg svarar på frågor.

Produktionsår:
2013
Utbildningsnivå:
Grundskola 7-9
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
LyssnaHångla

Frågespecial

Avsnitt 2 av 32

Sexualupplysaren Manne Forssberg ger tips på strategier för att man inte ska glömma eller strunta i kondom, hur man ska bete sig om man misstänker att en kompis skär sig och vad man ska göra om snoppen luktar konstigt.

Produktionsår:
2013
Utbildningsnivå:
Grundskola 7-9
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
LyssnaHångla

Nadja Jebril

Avsnitt 3 av 32

Puberteten kom tidigt för Nadja Jebril. Killarnas blickar blev jobbiga och hon började röra sig mera blygsamt. Sexexperten svarar på lyssnarnas frågor om analsex, abort och oskyddat sex.

Produktionsår:
2013
Utbildningsnivå:
Grundskola 7-9
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
LyssnaHångla

Frågespecial

Avsnitt 4 av 32

Sexualupplysaren Lisa Larsson reder ut var gränsen för sex går. Hur man undviker att det gör ont första gången vid sex, vad muspruttar egentligen är. Samt åtgärder man måste vidta om man ska ha analsex.

Produktionsår:
2013
Utbildningsnivå:
Grundskola 7-9
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
LyssnaHångla

Fille

Avsnitt 5 av 32

Fille från rap-duon Ison & Fille blev av med oskulden på en finlandsfärja. Det skedde under en klassresa i 9:an och även om det var skönt att få det gjort var det ingen höjdare rent sexuellt.

Produktionsår:
2013
Utbildningsnivå:
Grundskola 7-9
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
LyssnaHångla

Frågespecial

Avsnitt 6 av 32

Sexualupplysaren Lisa Larsson reder ut hur säkert det är att ha oskyddat samlag under så kallade säkra perioder. Hon svarar också på frågor om könshår, kondomer, olycklig kärlek och varför man kan bli kissnödig efter man onanerat.

Produktionsår:
2013
Utbildningsnivå:
Grundskola 7-9
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
LyssnaHångla

Daniel Paris

Avsnitt 7 av 32

Bloggaren och tv-profilen Daniel Paris kände aldrig att han passade in i tonåren. Han var en av få som såg utländsk ut, han led av acne och han tyckte det var otroligt jobbigt att vara först med puberteten.

Produktionsår:
2013
Utbildningsnivå:
Grundskola 7-9
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
LyssnaHångla

Frågespecial

Avsnitt 8 av 32

Sexualupplysaren Manne Forssberg ut hur stor en genomsnittlig snopp är. Han svarar också på frågor om att komma för fort, gruppsex, oralsex och abort.

Produktionsår:
2013
Utbildningsnivå:
Grundskola 7-9
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
LyssnaHångla

Rapparen Blues

Avsnitt 9 av 32

Rapparen Blues berättar om kyssar, hångel och kärleksminnen från sina tonår. Sexualupplysaren Manne Forssberg ger råd om hur man gör när man suger av en kille och vad man kan göra om ens flickvän inte får orgasm.

Produktionsår:
2013
Utbildningsnivå:
Grundskola 7-9
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
LyssnaHångla

Frågespecial

Avsnitt 10 av 32

Sexualupplysaren Manne Forssberg reder ut hur man vet om man är homosexuell, vad man ska göra om man har rikliga flytningar och varför det kan vara obehagligt att ta direkt på klitoris. Han svarar också på frågor om finnar, spermier och ”sexytalk.”

Produktionsår:
2013
Utbildningsnivå:
Grundskola 7-9
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
LyssnaHångla

Johanna Nilsson

Avsnitt 11 av 32

Författaren Johanna Nilsson kände sig utanför under hela tonåren. Men hon hade bäst resultat på proven och var stolt över att vara plugghäst. Sexexperten svarar på lyssnarnas frågor om ätstörningar, internetporr och ger råd till dem som känner osäkerhet vid sex.

Produktionsår:
2013
Utbildningsnivå:
Grundskola 7-9
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
LyssnaHångla

Frågespecial

Avsnitt 12 av 32

Vad kan man göra om man är lesbisk och inte vill slicka? Hur ska man våga ta initiativet till att kyssa den man är ihop med? Kan sperman ta slut om man runkar för mycket? Dessa och andra frågor svarar sexualupplysaren Manne Forssberg på.

Produktionsår:
2013
Utbildningsnivå:
Grundskola 7-9
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
LyssnaHångla

Martin Rolinski

Avsnitt 13 av 32

Artisten Martin Rolinski berättar om hur det var att inte få vara sig själv i högstadiet. Han delar med sig av sin första kyss och den underbara känslan av att äntligen få på gymnasiet. Sexualupplysaren Hanna Weber Vernét ger råd om hur man gör när ens kompisar dricker och man själv inte vill dricka. Och hur man botar klamydia?

Produktionsår:
2013
Utbildningsnivå:
Grundskola 7-9
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
LyssnaHångla

Frågespecial

Avsnitt 14 av 32

Vad skall man göra om kuken slaknar när man skall ha sex och är det normal att runka med trosor? Sexualupplysaren Hanna Weber-Vernét på lyssnarnas frågor om transsexualism och fittutseenden och så ger hon onanitips.

Produktionsår:
2013
Utbildningsnivå:
Grundskola 7-9
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
LyssnaHångla

Robin Stjernberg

Avsnitt 15 av 32

Sångaren Robin Stjernberg berättar hur han blev tillsammans med sin första tjej. Och om hur han droppade det grabbiga killgänget i sjuan och hittade sig själv.

Produktionsår:
2013
Utbildningsnivå:
Grundskola 7-9
Beskrivning
Visa fler

Mer grundskola 7-9 & biologi

Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaKroppsgranskarna

Bakterierna tar över

Hur farliga är bakterier egentligen? Professor Jan Andersson vet det mesta om immunförsvaret och hur man smittas av sjukdomar. Läkarstudenterna Puran och Linda ska ta reda på vilka bakterier de har i sina kroppar. De tar odlingar på sex olika ställen och utvärderar sedan vad de hittar.

Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
LyssnaHångla

Frågespecial

Sexualupplysaren Lisa Larsson reder ut var gränsen för sex går. Hur man undviker att det gör ont första gången vid sex, vad muspruttar egentligen är. Samt åtgärder man måste vidta om man ska ha analsex.

Fråga oss