Lyssna

Hångla

Hångla

Om Hångla

Programmet som inte tycker att någon fråga om sex och relationer är oviktig, pinsam eller för knasig. Hångla är den kompis eller storasyster som kanske inte finns där när man som mest behöver dem. Hångla är en oas där man som tonåring tas på allvar men även får garva åt situationer, historier och kanske åt sig själv. Programledare: Nisse Edwall. Säsong 1.

Till första programmet

Hångla : Program 25

Programmet är inte tillgängligt

Det här programmet går inte längre att spela upp på UR Skola.

Program 25

Avsnitt 25 av 40

Produktionsår:
Längd:
Tillgängligt till:

Artisten Loreen berättar om varför hon valde att väntade länge innan hon hade sex första gången och varför hon tycker att det är viktigt att onanera. Sexualupplysaren Jonas Lemon besvarar frågor om åldersgränser för sex och om hur det funkar med onani om man har mens. Programledare: Nisse Edwall.

Ämnen:
Biologi > Kropp och hälsa > Sexualkunskap
Ämnesord:
Sexologi, Sexualkunskap, Ungdomar
Utbildningsnivå:
Grundskola 7-9

Alla program i Hångla

Mer grundskola 7-9 & biologi

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
Titta Positiv

Möt åtta personer från olika delar av världen, som berättar om hur det är att leva med eller i skuggan av hiv idag. Behandlingen av hiv har utvecklats så att man idag kan leva ett bra liv med viruset i kroppen, med hjälp av mediciner. Men myter kring och rädslan för viruset lever kvar. Projektet är ett samarbete med Musikhjälpen i P3.

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
Lyssna Tänk till snackar stress

Skönhetsideal

Idealen om hur en tandrad, en midja, en rumpa eller ett ansikte ska se ut kan vara svåra att värja sig emot. Jakten på det perfekta utseendet kan göra att vi svälter oss eller tränar sönder våra kroppar. Vi hör Nawar berätta om en tuff period med alldeles för mycket träning. Psykiatriforskaren Emma Frans ger oss perspektiv på idealen då och nu och berättar om varför vi är svaga för ytliga ideal. Vi ringer upp kändisfotografen Bobby Oduncu och frågar honom om hans digitala drömparadis.

Fråga oss