Titta

Drömtårtan

Drömtårtan

Om Drömtårtan

I det lilla bageriet får Bagaren och assistenten Ellen beställningar på de mest konstiga tårtor av stamkunden Myggan. Det är svårt att få färdigt tårtorna, Bagaren är döv och pratar teckenspråk och Ellen hörande och totalförvirrad. Tårtäventyret varvas med musikvideos, Ellens hemliga bus-teckenskola och mumiefamiljen som inte verkar göra något annat än att sitta och äta i det övergivna slottet. Och hur ska det gå med tårtorna - kommer de någonsin att bli färdiga? Säsong 1.

Till första programmet

Drömtårtan : Klocktårtan

Du måste logga in för att nå programmet!

Du behöver logga in via till exempel en mediecentral för att kunna titta eller lyssna på det här programmet.

Se programmet via din mediecentral

Klocktårtan

Avsnitt 1 av 10

Produktionsår:
Längd:
Tillgängligt till:

Ellen och Bagaren ska göra en klocktårta, men Ellen blandar ihop siffrorna i receptet och det blir för många ägg och för lite socker. Till slut blir den smarriga tårtan ändå klar, men kommer den att vara hel tills den levereras? Ellen lär ut några sköna tecken som man verkligen måste kunna och i slottet sitter mumiefamiljen och äter gott och rabblar tack-för-maten-ramsor för varandra. Dessuom får vi se och lyssna på Trollmors nattvisa.

Ämnen:
Teckenspråk
Utbildningsnivå:
Grundskola F-3

Alla program i Drömtårtan

Drömtårtan
Spelbarhet:
UR Access
Längd:
TittaDrömtårtan

Klocktårtan

Avsnitt 1 av 10

Ellen och Bagaren ska göra en klocktårta, men Ellen blandar ihop siffrorna i receptet och det blir för många ägg och för lite socker. Till slut blir den smarriga tårtan ändå klar, men kommer den att vara hel tills den levereras? Dessutom får vi se och lyssna på Trollmors nattvisa.

Produktionsår:
2011
Utbildningsnivå:
Grundskola F-3
Extramaterial
Arbetsmaterial finns
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Access
Längd:
TittaDrömtårtan

Regnbågstårtan

Avsnitt 2 av 10

Bagaren får en beställning på en regnbågstårta. Ellen får den stora äran att garnera tårtan med regnbågens alla färger. Det ska väl inte vara så svårt - eller?

Produktionsår:
2011
Utbildningsnivå:
Grundskola F-3
Extramaterial
Arbetsmaterial finns
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Access
Längd:
TittaDrömtårtan

Ögontårtan

Avsnitt 3 av 10

Det går vilt till när Ellen och Bagaren ska göra en ögontårta. Ellen är drullig och fumlig och slår sig gul och blå. Men när Bagaren slår i sin lilltå är det ändå mest synd om honom. Dessutom får vi se och lyssna på Min lilla ponny.

Produktionsår:
2011
Utbildningsnivå:
Grundskola F-3
Extramaterial
Arbetsmaterial finns
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Access
Längd:
TittaDrömtårtan

Stöveltårtan

Avsnitt 4 av 10

Ellens bagarkläder har krympt i tvätten och det är svårt att göra tårtor när kläderna hela tiden spricker och går sönder. När Bagaren går för att hämta nya kläder funderar Ellen på hur det skulle kännas att sätta foten rakt i den färdiggräddade stöveltårtan.

Produktionsår:
2011
Utbildningsnivå:
Grundskola F-3
Extramaterial
Arbetsmaterial finns
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Access
Längd:
TittaDrömtårtan

Blixtbullen

Avsnitt 5 av 10

Bagaren får en beställning på en blixtbulle. Efter mycket kladd, heta plåtar och ett missöde med frysrummet blir bullen blir till slut färdig. Men vad händer om man gör en alltför bra blixtbulle?

Produktionsår:
2011
Utbildningsnivå:
Grundskola F-3
Extramaterial
Arbetsmaterial finns
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Access
Längd:
TittaDrömtårtan

Pizzatårtan

Avsnitt 6 av 10

Går det överhuvudtaget att göra en pizzatårta? Det frågar Bagaren sig när han får en beställning på en. Jo det går, men det är svårt. Degen flyger lätt iväg och om man inte passar sig kanske man lägger näsan mitt i den.

Produktionsår:
2011
Utbildningsnivå:
Grundskola F-3
Extramaterial
Arbetsmaterial finns
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Access
Längd:
TittaDrömtårtan

Kattårtan

Avsnitt 7 av 10

En mus springer omkring inne i bageriet och ställer till det för Bagaren och Ellen som måste göra kattårtan balanserandes på en pall. Till slut blir tårtan klar för leverans - men så dyker den där musen upp igen...

Produktionsår:
2011
Utbildningsnivå:
Grundskola F-3
Extramaterial
Arbetsmaterial finns
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Access
Längd:
TittaDrömtårtan

Spöktårtan

Avsnitt 8 av 10

Bagaren är rädd men lyckas till slut göra en spöktårta tillsammans med Ellen, och i slottet sitter mumiefamiljen och äter gott och rabblar tack-för-maten-ramsor för varandra. Dessutom lär vi oss några sköna tecken som man verkligen måste kunna!

Produktionsår:
2011
Utbildningsnivå:
Grundskola F-3
Extramaterial
Arbetsmaterial finns
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Access
Längd:
TittaDrömtårtan

Den flygande tefatstårtan

Avsnitt 9 av 10

Bagaren får ta till det flygande bakpulvret för att kunna göra en flygande tefatstårta. När tårtan är klar måste Ellen smaka på den, men det skulle hon inte ha gjort! Mumiefamiljen rabblar tack-för-maten-ramsor för varandra.

Produktionsår:
2011
Utbildningsnivå:
Grundskola F-3
Extramaterial
Arbetsmaterial finns
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Access
Längd:
TittaDrömtårtan

Traktortårtan

Avsnitt 10 av 10

Ellen lurar Bagaren att tro att hans födelsedag är bortglömd. I själva verket finns en välplanerad överraskning under bakbordet! Men blir det jubilaren eller den trogna kunden Myggan som får den?

Produktionsår:
2011
Utbildningsnivå:
Grundskola F-3
Extramaterial
Arbetsmaterial finns
Beskrivning
Visa fler
Drömtårtan
Spelbarhet:
UR Access
Längd:
TittaDrömtårtan

Månetårtan

Avsnitt 1 av 9

Bagaren spanar efter Halleys komet samma dag som de får en beställning på en månetårta. Ellen blir rädd och tror att kometen kommer att åka rakt in i bageriet.

Produktionsår:
2012
Utbildningsnivå:
Grundskola F-3
Extramaterial
Arbetsmaterial finns
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Access
Längd:
TittaDrömtårtan

Fotbollstårtan

Avsnitt 2 av 9

Bageriet får beställning på en fotbollstårta. Bagaren skryter för Ellen om hur duktig han är på fotboll och Ellen vill inte vara sämre!

Produktionsår:
2012
Utbildningsnivå:
Grundskola F-3
Extramaterial
Arbetsmaterial finns
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Access
Längd:
TittaDrömtårtan

Skidbacketårtan

Avsnitt 3 av 9

Bagaren bygger en skidbacke till Ellen för att hon ska lära sig att åka skidor. Men det är inte lätt med två limpformar på fötterna!

Produktionsår:
2012
Utbildningsnivå:
Grundskola F-3
Extramaterial
Arbetsmaterial finns
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Access
Längd:
TittaDrömtårtan

Trumtårtan

Avsnitt 4 av 9

För att kunna baka en trumtårta måste man hålla takten hela tiden säger bagaren. Ellen vill först inte, men till sist hon kommer hon in i rytmen ordentligt.

Produktionsår:
2012
Utbildningsnivå:
Grundskola F-3
Extramaterial
Arbetsmaterial finns
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Access
Längd:
TittaDrömtårtan

Balettskotårtan

Avsnitt 5 av 9

Bagaren vill inte vara bagare längre, han vill vara vad som helst annat så det blir Ellen som får baka den beställda balettskotårtan. När den tillslut är färdig vet bagaren vad han vill bli - balettdansör. Och han bara måste prova de nybakade balettskorna!

Produktionsår:
2012
Utbildningsnivå:
Grundskola F-3
Extramaterial
Arbetsmaterial finns
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Access
Längd:
TittaDrömtårtan

Pusseltårtan

Avsnitt 6 av 9

Häxan beställer en pusseltårta men Ellen vill hellre leka. Hon får faktiskt bagaren att helt tappa koncentrationen på baket.

Produktionsår:
2012
Utbildningsnivå:
Grundskola F-3
Extramaterial
Arbetsmaterial finns
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Access
Längd:
TittaDrömtårtan

Skrattmuffinsen

Avsnitt 7 av 9

När man ska baka häxans skrattmuffins måste man vara glad. Men allting krånglar och till slut är bagaren arg. Nu måste han äta skrattmuffins själv för att bli på gott humör

Produktionsår:
2012
Utbildningsnivå:
Grundskola F-3
Extramaterial
Arbetsmaterial finns
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Access
Längd:
TittaDrömtårtan

Hammartårtan

Avsnitt 8 av 9

Bagaren har problem med sina byxor, en knapp har trillat av och det ställer till det under bakningen av hammartårtan. Till slut lyckas han få till ett skärp av en tråd men tyvärr fastnar den i ugnen när han ska gå iväg med den färdiga tårtan.

Produktionsår:
2012
Utbildningsnivå:
Grundskola F-3
Extramaterial
Arbetsmaterial finns
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Access
Längd:
TittaDrömtårtan

Slottstårtan

Avsnitt 9 av 9

När en slottstårta ska bakas börjar Ellen och bagaren gräla om vem av dem som är kung och drottning. Och om huruvida Göteborg ligger i Sverige eller inte. För om Göteborg inte ligger i Sverige tänker Ellen flytta till Finland, allt för att bagaren inte ska kunna vara kung över henne.

Produktionsår:
2012
Utbildningsnivå:
Grundskola F-3
Extramaterial
Arbetsmaterial finns
Beskrivning
Visa fler

Mer grundskola f-3 & teckenspråk

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
TittaVem bor i mormors hus? - teckenspråk

Städa bort spöket

Sara och John vill ordna ett överraskningskalas för mormor i det gamla huset. Det är väldigt stökigt i huset, så först måste de städa i smyg. Någon har ritat solar i dammet. Vem kan det vara? Vi lär oss tecken för saker vi behöver när vi städar.

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
TittaVem bor i mormors hus? - teckenspråk

Pannkakor och spöklika gäster

Mormor bjuder Sara och John på pannkakor hemma i köket. Barnen är ivriga att smyga över till det gamla huset som stått tomt sedan länge. De upptäcker att någon varit där. Vem har lämnat spår i dammet?

Fråga oss