Titta

Världens hej

Världens hej

Om Världens hej

Merhaba! Salut! Hola! Hello! Salaam! Tänk vad många Hej det finns, och så många olika språk! Språklek och språkfantasi i en blandning av tecknad animation och filmad verklighet. Hunden Tungan lär sig ord på främmande språk av barn hon möter. Tungan får bland annat lära sig vad arg heter på finska, vad morot heter på uzbekiska och att räkna till 10 på somaliska. På sin väg tillsammans med bästa vännen Goja får hon höra inte mindre än femtio olika språk. Varje program har ett vardagsnära tema som kompis, räkna, färger, känslor eller mat. Vi hör också ett barn en sång på sitt språk, bland annat "10 små indianer" på arabiska, "Blinka lilla stjärna" på mandarin och en sång om att leka fint på ryska.

Till första programmet

Världens hej : RäknaMaterialDela
 1. Hej, hej, hej.

 2. Man kan säga hej

 3. På så många olika sätt

 4. Världens hej

 5. Det är världens hej

 6. -Moi, Tungan.
  -Kalimera.

 7. Kataiga, Tungan.

 8. Hej, tjena, hallå,
  tjingeling, tja ba.

 9. God dag, god dag.

 10. Vad många hej det finns.
  Moi, kalimera, kataiga.

 11. Jag vill lära mig mer.

 12. Vad är det som låter?
  Hör du vad det är?

 13. Det kommer från pratkvarnen.

 14. Snurra på språkhjulet, Tungan.
  Då öppnar pratkvarnen munnen.

 15. Somaliska och tigrinja.

 16. Salam, Tungan.
  Jag kan prata tigrinja.

 17. Nabadeey, Tungan.
  Jag kan prata somaliska.

 18. -Lyssna nu när jag räknar till tio.
  -Jag lyssnar.

 19. Hade, kelte, seléste,
  arbaéte, hamúhste-

 20. -shudéshte, shoátte, sumónte,
  tesheátte, assérte.

 21. -Assérte.
  -Det blir tio. Jag gör en fjäril.

 22. -Tio blir en fjäril.
  -Som flyger.

 23. Liten, mellanstor och stor.

 24. Det är kanske tomt.

 25. En boll.

 26. -Vad betyder ett på somaliska?
  -Kow.

 27. -Vad betyder två på somaliska?
  -Laba.

 28. -Vad betyder tre på somaliska?
  -Sadex.

 29. -Kow, laba, sadex.
  -Och på tigrinja?

 30. Hade, kelte, seléste.
  Hade, kelte, seléste.

 31. -Hade, kelte, seléste.
  -Salam, Tungan. Nu är det slut.

 32. Kow, hade, seléste.

 33. Nu kan jag räkna på somaliska,
  tigrinja och svenska.

 34. -Hur många språk blir det?
  -Ett, två, tre.

 35. Tre språk.

 36. En sångballong. En ballongsång.

 37. Gutn morgn.
  Jag ska sjunga en sång på jiddisch.

 38. Det handlar om småbarn
  som lär sig bokstäver.

 39. I spisen brinner en eld
  och det är varmt i huset

 40. Och rabbinen lär barnen
  det hebreiska alfabetet

 41. Kom ihåg barn, kom ihåg barn
  Vad ni får lära er här

 42. Säg en gång och säg en gång till
  Komets alef-oh

 43. -Vad heter barn på jiddisch?
  -Kinderlekh.

 44. -Och hus?
  -Schtub.

 45. -Och bokstäver?
  -Oisies.

 46. -Gutn tog, Tungan
  -Hej då.

 47. Nu ska jag räkna till tre,
  och sen ska jag sova.

 48. Ett...två...tre... God natt.

 49. -Bayartai, Tungan.
  -Addio, Tungan.

 50. Hej då, Tungan.

Hjälp

Stäng

Skapa klipp

Klippets starttid

Ange tiden som sekunder, mm:ss eller hh:mm:ss.

Klippets sluttid

Ange tiden som sekunder, mm:ss eller hh:mm:ss.Sluttiden behöver vara efter starttiden.

Räkna

Avsnitt 1 av 10

Produktionsår:
Längd:
Tillgängligt till:

Tungan lär sig säga hej på finska, grekiska och estniska. I Pratkvarnen träffar hon Rayet och Selma som berättar hur man räknar på tigrinja och somaliska. I sångballongen sjunger Zelig en sång på jiddisch om barn som lär sig bokstäver. Innan Tungan och Goja somnar får de höra vad hej då heter på polska, mongoliska, grekiska och finska.

Ämnen:
Svenska > Språkbruk
Ämnesord:
Språk, Språkvetenskap
Utbildningsnivå:
Förskola

Alla program i Världens hej

Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaVärldens hej

Räkna

Avsnitt 1 av 10

Tungan lär sig säga hej på finska, grekiska och estniska. I Pratkvarnen träffar hon Rayet och Selma som berättar hur man räknar på tigrinja och somaliska. I sångballongen sjunger Zelig en sång på jiddisch om barn som lär sig bokstäver.

Produktionsår:
2011
Utbildningsnivå:
Förskola
Extramaterial
Arbetsmaterial finns
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaVärldens hej

Familj

Avsnitt 2 av 10

Tungan lär sig säga hej på amarinja, polska och nepalesiska. I Pratkvarnen träffar hon Heyvin och Vishav som berättar hur man säger syster och farfar på kurdiska och punjabi. I sångballongen läser Julia en ramsa på serbiska om kniv, gaffel och sked.

Produktionsår:
2011
Utbildningsnivå:
Förskola
Extramaterial
Arbetsmaterial finns
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaVärldens hej

Känslor

Avsnitt 3 av 10

Tungan lär sig säga hej på punjabi, mongoliska och kurdiska. I pratkvarnen berättar Axel hur man säger arg och glad på finska. I sångballongen sjunger Annet en sång på ganda om att man inte ska bråka. Och vad heter hej då på arabiska, mongoliska och engelska?

Produktionsår:
2011
Utbildningsnivå:
Förskola
Extramaterial
Arbetsmaterial finns
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaVärldens hej

Djur

Avsnitt 4 av 10

Tungan lär sig säga hej på romani, mandarin och turkiska. I Pratkvarnen träffar hon Ahmad och Basiru som berättar vad olika djur heter på arabiska och mandinka. I sångballongen sjunger Karina en sång på ryska om barn som tar med sig olika djur på en tågresa.

Produktionsår:
2011
Utbildningsnivå:
Förskola
Extramaterial
Arbetsmaterial finns
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaVärldens hej

Fordon

Avsnitt 5 av 10

Tungan lär sig säga hej på arabiska, swahili och sydsamiska. I Pratkvarnen träffar hon Audrey och Tristan som bland annat berättar vad ambulans och brandbil heter på engelska och tyska. I sångballongen sjunger Christopher Blinka lilla stjärna på mandarin och på engelska.

Produktionsår:
2011
Utbildningsnivå:
Förskola
Extramaterial
Arbetsmaterial finns
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaVärldens hej

Hej!

Avsnitt 6 av 10

Tungan lär sig säga hej på urdu, italienska och somaliska. I Pratkvarnen träffar hon Ezgi och Isabella som berättar hur man säger hej, god morgon och god natt på turkiska och polska. I sångballongen sjunger Sandra och Teyma "Tio indianer" på arabiska.

Produktionsår:
2011
Utbildningsnivå:
Förskola
Extramaterial
Arbetsmaterial finns
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaVärldens hej

Kompis

Avsnitt 7 av 10

Tungan lär sig säga hej på lingala, rumänska och turkiska. I Pratkvarnen träffar hon Amanda och Francesca som berättar hur man säger kompis och förlåt på persiska och ryska. I sångballongen sjunger Emery en god nattsång på franska.

Produktionsår:
2011
Utbildningsnivå:
Förskola
Extramaterial
Arbetsmaterial finns
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaVärldens hej

Kroppen

Avsnitt 8 av 10

Tungan lär sig säga hej på somaliska, grekiska och kurmanji. I Pratkvarnen träffar hon Silvia och Alicia som bland annat berättar vad ögon och mun heter på romani. I sångballongen sjunger Nisa en sång på urdu om en häst som springer fort.

Produktionsår:
2011
Utbildningsnivå:
Förskola
Extramaterial
Arbetsmaterial finns
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaVärldens hej

Färg

Avsnitt 9 av 10

Tungan lär sig säga hej på kurdiska, teckenspråk och ryska. I pratkvarnen träffar hon Rafaella som berättar vad olika färger heter på spanska. I sångballongen sjunger Nali en sång på sorani om en ekorre som samlar på nötter.

Produktionsår:
2011
Utbildningsnivå:
Förskola
Extramaterial
Arbetsmaterial finns
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaVärldens hej

Mat

Avsnitt 10 av 10

Tungan lär sig säga hej på arabiska, aku och slovakiska. I Pratkvarnen träffar hon Bilobek och Nicolas som berättar vad olika grönsaker och mat heter på uzbekiska och rumänska. I sångballongen sjunger Jasmine en sång på thailändska om att det är bra att äta frukt.

Produktionsår:
2011
Utbildningsnivå:
Förskola
Extramaterial
Arbetsmaterial finns
Beskrivning
Visa fler

Mer förskola & svenska

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
TittaTunggung

Kläder

Hunden Tungan samlar in ord och uttryck om kläder.

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
LyssnaSmåsagor

Vi springer

På natten lämnar två barn sin vanliga vardag och springer runt jorden, förbi Grönland, Grötland, Döda havet och Villa Villerkulla. Världen är både gåtfull, fantasieggande, otäck och storslagen. Elin Skarin läser "Vi springer" av Joar Tiberg och Sara Lundberg.

Fråga oss