Lyssna

Barnaministeriet Dokumentär

Barnaministeriet Dokumentär

Om Barnaministeriet Dokumentär

Vi skildrar barns och ungas livsvillkor i reportageform. Alla program har ett tydligt barnperspektiv men kan skildra såväl personer som tendenser, fenomen eller vara kritiskt grävande. Säsong 3.

Till första programmet

Barnaministeriet Dokumentär : Hemundervisning istället för vanlig skola?

Programmet är inte tillgängligt

Det här programmet saknar just nu rättigheter för att spelas upp på UR Skola.

Hemundervisning istället för vanlig skola?

Avsnitt 31 av 38

Produktionsår:
Längd:
Tillgängligt till:

"Skolsystemet funkar inte för mig. Jag kan inte vara mig själv där." 12-årige Svante trivdes inte alls i skolan. Skolan var så stor, barnens glåpord så hårda och lärarnas krav så jobbiga. Förtvivlade bestämmer Svantes föräldrar att han inte ska behöva gå tillbaka till skolan. Istället får han hemundervisning med två av sina systrar. Det fungerar över förväntan. Svantes ångest försvinner och föräldrarna upptäcker flera pedagogiska fördelar med lärosättet. Så kommer en ny skollag som sätter käppar i hjulet för dem. Hemundervisning är nu bara tillåtet om man har synnerliga skäl, något som Svantes familj anses sakna.

Ämnesord:
Pedagogik, Undervisning, Undervisning i hemmet, Uppfostran i hemmiljö
Utbildningsnivå:
Högskola

Alla program i Barnaministeriet Dokumentär

Mer högskola

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
Titta UR Samtiden - Flyktingfrågor och antirasism

Frivilliga och kommunala insatser

Panelsamtal om vem som har ansvar för att hjälpa flyktingar när de anländer till Sverige. Utför de frivilliga organisationerna statens uppgift? Hur ska frivilliga och myndigheter arbeta? Medverkande: Hamza Ibrahim, ordförande för Ensamkommandes förbund; Mary Douglas, Rädda Barnen, Malmö; Jens Jording, Malmö stad; Annelie Larsson, sociala resursförvaltningen i Malmö stad. Inspelat den 15 oktober 2015 på Malmö högskola. Arrangör: Malmö högskola.

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
Lyssna Mifforadio

Erotik

Inbjudna gäster knackar på hemma hos Balint, Nancy och Fia och pratar om livet och äter något gott.

Fråga oss