Lyssna

Barnaministeriet Dokumentär

Barnaministeriet Dokumentär

Om Barnaministeriet Dokumentär

Vi skildrar barns och ungas livsvillkor i reportageform. Alla program har ett tydligt barnperspektiv men kan skildra såväl personer som tendenser, fenomen eller vara kritiskt grävande. Säsong 3.

Till första programmet

Barnaministeriet Dokumentär : Hemundervisning istället för vanlig skola?

Programmet är inte tillgängligt

Det här programmet går inte längre att spela upp på UR Skola.

Hemundervisning istället för vanlig skola?

Avsnitt 31 av 38

Produktionsår:
Längd:
Tillgängligt till:

"Skolsystemet funkar inte för mig. Jag kan inte vara mig själv där." 12-årige Svante trivdes inte alls i skolan. Skolan var så stor, barnens glåpord så hårda och lärarnas krav så jobbiga. Förtvivlade bestämmer Svantes föräldrar att han inte ska behöva gå tillbaka till skolan. Istället får han hemundervisning med två av sina systrar. Det fungerar över förväntan. Svantes ångest försvinner och föräldrarna upptäcker flera pedagogiska fördelar med lärosättet. Så kommer en ny skollag som sätter käppar i hjulet för dem. Hemundervisning är nu bara tillåtet om man har synnerliga skäl, något som Svantes familj anses sakna.

Ämnesord:
Pedagogik, Undervisning, Undervisning i hemmet, Uppfostran i hemmiljö
Utbildningsnivå:
Högskola

Alla program i Barnaministeriet Dokumentär

Mer högskola

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
TittaUR Samtiden - Vår tids fundamentalism

Vad innebär begreppet fundamentalism, och hur har det förändrats efter 11 september? Ett samtal med Heléne Lööw, biträdande föreståndare för Centrum för polisforskning vid Uppsala universitet, Lena Martinsson, professor i genusvetenskap och Göran Larsson, professor i religionsvetenskap. Moderator: Göran Rosenberg. Inspelat i november 2013. Arrangör: Göteborgs universitet.

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
LyssnaBildningsbyrån - sex

En styv lem

Fjong, bånge, ståfräs - kärt barn har många namn. Men det uteblivna ståndet kan vara svårare att prata om. Gynekologen Göran Swedin tycker att det smusslas för mycket kring sex. Han anser också att män fokuserar för mycket på att prestera, något som också är temat i kortfilmen ”Första gången” av Anders Hazelius.

Fråga oss