Titta

Världens bästa skitskola

Världens bästa skitskola

Om Världens bästa skitskola

Skolan i Sverige har de senaste åren genomgått stora förändringar, såsom kommunaliseringen och det fria skolvalet. Samtidigt halkar svenska elever efter i internationella jämförelser. Hur kommer det sig? Under ett års tid har Natanael Derwinger rest runt i landet för att se vad skolreformerna har inneburit. "Den svenska skolan har blivit ett lotteri där elever kan bli vinnare eller förlorare, beroende på var de hamnar", säger Natanael, som gjort flera oroväckande iakttagelser hur orättvis dagens svenska skola kan vara. Han besöker till exempel Rosengårdsskolan i Malmö som, sett till elevernas resultat, är Sveriges sämsta skola. Men han har även hittat drömskolorna som verkligen har lyckats, både i och utanför Sverige. Vad gör de som är så bra? Och hur kan det komma sig att den svenska skolan kan världens bästa för vissa men världens sämsta för andra?

Till första programmet

Världens bästa skitskola : Vinstmaskinerna

Programmet är inte tillgängligt

Det här programmet går inte längre att spela upp på UR Skola.

Vinstmaskinerna

Avsnitt 2 av 4

Produktionsår:
Längd:
Tillgängligt till:

Sverige har fått en explosion av friskolor och utländska riskkapitalister köper in sig i den svenska skolan. I Sverige får vem som helst äga en friskola, så länge man har råd att köpa den. Natanael Derwinger besöker Kungsbacka, där skolorna lever under helt olika villkor. Den kommunala skolan har brist på pengar samtidigt som friskolekoncernen Baggium plockar ut mångmiljonvinster. Men går det att plocka ut miljonvinster utan att det drabbar eleverna? På John Bauergymnasiet i Sundsvall vittnar lärare om betygsfusk och elever berättar om dataspel på lektionerna, lärarlösa lektioner, närvarofusk och snällbetyg. John Bauergymnasiets ägare, det danska riskkapitalbolaget Axcel, har ingen tidigare erfarenhet av att driva skolor. En av landets allra första friskolor, i byn Drevdagen i norra Dalarna, startade som ett alternativ och en protest mot den statliga skolan, men idag har Drevdagens skola fått lägga ner i brist på barn.

Ämnen:
Pedagogiska frågor > Skola och samhälle
Ämnesord:
Fristående skolor, Gymnasieskolan, Skolan, Sverige, Undervisning, Utbildningsekonomi, Utbildningspolitik
Utbildningsnivå:
Lärarfortbildning

Alla program i Världens bästa skitskola

Mer lärarfortbildning & pedagogiska frågor

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
Titta UR Samtiden - Flerspråkighet i fokus

Läs- och lärstrategier för alla

Läraren Josefin Nilsson berättar om metoder för att inkludera fler elever i skolarbetet genom språk och kunskapsutvecklande arbete. Hon visar sambandet mellan språk, tänkande och lärande. Inspelat 14 mars 2014 i Folkets hus i Stockholm. Arrangör: Gothia fortbildning.

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
Lyssna Lärarrummet

Pedagogen i mellanrummen

Anders Virmén arbetar som elevvärd på Arenaskolan i Timrå. Han finns tillhands för eleverna mellan lektionerna, driver elevkaféet och är den vuxne de alltid kan vända sig till under skoltid.

Fråga oss